Oracle pozwała Google'a za wykorzystanie ich software'u bez zgody

Przyspiesz 4-krotnie Samsung i5700 Galaxy Spica!

Aktualizujemy system Android do wersji 2.2

Samsung i5700 znany także jako Samsung Galaxy Spica to znakomity telefon z systemem Android, który można nabyć za nieco ponad 500 zł. Ponadto operatorzy komórkowi chętnie sprzedają go w niedrogich abonamentach już za 1 zł. Telefon ma tylko jedną wadę – Android 2.1, który w wydaniu Samsunga działa dosyć wolno. Mamy jednak sposób, aby uaktualnić go do wersji 2.2.1 i przyspieszyć ponad 4-krotnie! Zatem do dzieła.

Samsung i5700 to znakomity telefon, gdy pod uwagę weźmiemy jego niewygórowaną cenę. Został wyposażony w ekran o rozdzielczości 320×480 pikseli (następca, i5800 został wyposażony w ekran o niższej rozdzielczości), procesor Samsung S3C6410 800 MHz i aparat 3,2 Mpix. Ponadto wspiera karty pamięci o pojemności do 32 GB. Urządzenie początkowo sprzedawane było z Androidem 1.5 i dopiero ostatnio otrzymało oficjalną aktualizację do wersji 2.1. Co istotne Samsung nie przewiduje aktualizacji do wersji 2.2, ale dla nas to żaden problem.

UWAGA: Zaktualizowana wersja poradnika: 4x szybszy telefon: Android 2.2.1 na Samsung i5700 Galaxy Spica!

Doładuj swój telefon!

Doładuj swój telefon przez CHIP.pl! Możesz zapłacić kartą kredytową lub zrobić szybki przelew z jednego z 16 banków.

Cóż oznacza aktualizacja do wersji 2.2.1? Bardzo dużo. Po pierwsze system operacyjny jest szybszy. Przeglądarka stron WWW została znacznie usprawniona. Poprawiono obsługę Microsoft Exhange. Wprowadzono udostępnianie Sieci przez USB lub Wi-Fi. Dopracowano także Android Market (można aktualizować wiele programów jednocześnie) itp.

Uwaga! Wykonanie wskazówek zaprezentowanych w tym artykule może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia telefonu! Ponadto jest duża szansa, że w przypadku awarii urządzenia, z zupełnie innego powodu, gwarancja zostanie anulowana. Nie można bowiem wgrywać oprogramowania niewspieranego przez Samsunga.

Nasz pacjent - Samsung i5700 Galaxy Spica.
Nasz pacjent – Samsung i5700 Galaxy Spica.
Aktualizujemy do wersji 2.1

Jeżeli jeszcze nie mamy systemu w wersji 2.1 trzeba zaktualizować telefon. Czynność ta jest bezpieczna i wykonujemy ją według instrukcji obsługi przez oprogramowanie Samsung Kies dołączone do telefonu.

Wersję oprogramowania można sprawdzić wchodząc do Ustawień i wybierając opcję O telefonie. Wpis Wersja systemu Android powie nam wszystko.

Rootujemy telefon

Aby zainstalować docelowy firmware musimy najpierw włączyć dostęp do roota. W tym celu należy wgrać pakiet oprogramowania LK2.08 for original firmwares przez aplikację Odin. Poniżej instrukcja krok po kroku jak to zrobić. Uwaga, wykonując poniższe wskazówki tracimy gwarancję!

 1. Pobieramy pakiet oprogramowania i5700_LK2-08_PDA.7z. Aby rozpakować archiwum należy darmowego archiwizera plików 7-Zip. Aby pobrać plik należy się zarejestrować i zalogować na forum Samdroid.
 2. Ściągamy program Odin v4.03. Rozpakowujemy aplikację.
 3. Do kompletu potrzebujemy także pliku spica_jc3.ops, który można pobrać z tego miejsca. Podobnie jak w poprzednich punktach – plik należy rozpakować.

Musimy uruchomić telefon w trybie download. Aby tego dokonać wyłączamy urządzenie i odpinamy kabel od ładowarki.

Uwaga, aby telefon nie wyłączył się w trakcie wykonywania wskazówek, powinien być w pełni naładowany!

 1. Naciskamy jednocześnie Volume Down, przycisk aparatu oraz włącznik telefonu i przytrzymujemy je przez chwilę. Po chwili naszym oczom powinien ukazać się następujący ekran.
 2. Telefon musi zostać uruchomiony w trybie download.
  Telefon musi zostać uruchomiony w trybie download.

 3. Podłączamy telefon kablem do komputera i uruchamiamy program Odin Multi Downloader v4.03.exe. Klikamy na przycisk OPS i wybieramy plik spica_jc3.ops. Uwaga, w katalogu z programem znajduje się także plik spica.ops – nie należy ich pomylić!
 4. Klikamy PDA i podstawiamy plik i5700_LK2-08_PDA.tar.
 5. Jedno z okienek COM Port Mapping powinno podświetlić się na żółto. To znak, że program jest gotowy do działania. Gdy port nie został rozpoznany nieprawidłowo, należy sprawdzić czy nie ma problemu ze sterownikami telefonu.
 6. Kiedy wszystko dokładnie sprawdziliśmy wystarczy nacisnąć przycisk START. Cała operacja zajmie kilka minut, a na samym końcu telefon uruchomi się ponownie. Wtedy można go odpiąć od komputera. Urządzenie właśnie otrzymało uprawnienia root-a. Pierwszy etap misji został zakończony.
Instalujemy Androida 2.2.1

CyanogenMod-6.1.0-RC1-Spica-alpha7.2. Tak właśnie nazywa się oprogramowanie, które wgramy do telefonu. Bazuje ono na najnowszym Androidzie 2.2.1 i zostało zoptymalizowane do działania na telefonie Samsung i5700.

Uwaga! Instalacja tego oprogramowania spowoduje usunięcie wszystkich danych z telefonu! Znikną m.in. smsy, połączenia, kontakty oraz zainstalowane aplikacje. Aby tego uniknąć warto stworzyć kopię bezpieczeństwa używając programu MyBackup dostępnego w Android Market. Natomiast nic nie powinno się stać ze zdjęciami, muzyką oraz pozostałymi plikami znajdującymi się na karcie SD.

 1. Pobieramy CyanogenMod-6.1.0-RC1-Spica-alpha7.2. Nie rozpakowujemy archiwum zip.
 2. Pobrany plik należy skopiować na kartę pamięci telefonu – nie należy umieszczać go w żadnym katalogu.
 3. Wyłączamy telefon. Odpinamy kabel lub ładowarkę. Uruchamiamy urządzenie w trybie recovery. W tym celu przyciskamy jednocześnie Volume Down oraz przycisk wybierania numeru. Dopiero teraz, trzymając oba przyciski uruchamiamy telefon klawiszem kończącym połączenie. Gdy wystarczyło palców, oczom powinien pokazać się następujący komunikat.
 4. Android system recovery. Z poziomu tego menu wgrywamy nowy system operacyjny.
  Android system recovery. Z poziomu tego menu wgrywamy nowy system operacyjny.

 5. Korzystając z klawiszy sterujących wybieramy pozycję Apply Any zip from SD i zatwierdzamy OK. Wskazujemy pobrany plik, czyli CM-6.1.0-Spica-a7.2_update.zip. Ponownie wciskamy przycisk OK. Rozpoczął się proces aktualizacji, który wygląda mniej więcej tak.
 6. Aktualizacja systemu Android. To może zająć nawet kilkanaście minut.
  Aktualizacja systemu Android. To może zająć nawet kilkanaście minut.

 7. 5.Po zainstalowaniu zostaniemy przeniesieniu do menu trybu recovery. Wybieramy opcję Wipe, choose what, a następnie klikamy na Wipe data/cache. Wracamy do poprzedniego menu i wybieramy Reboot system now. Telefon uruchomi się ponownie… i od tej pory telefon działa pod kontrolą nowego oprogramowania!
 8. Android 2.2.1 zainstalowany pomyślnie. Oto dowód:)
  Android 2.2.1 zainstalowany pomyślnie. Oto dowód:)

Testy wydajności

Android w wersji 2.2 wprowadza wiele innowacji. M.in. można zaktualizować poszczególne aplikacje, jak Gmail, czy wyszukiwarkę. Umożliwia też zainstalowanie wielu ciekawych dodatków, jak np. Chrome to Phone pozwalający na przesyłanie danych między przeglądarką, a telefonem.

Kolejną zmianą jest wydajność. A wydajność to coś, co łatwo zmierzyć i przedstawić na wykresie. W naszych testach zostały wykorzystane dwa podstawowe benchmarki. Pierwszych z nich to Quantum Standard, drugi zaś – BenchmarkPi. Oto wyniki.

Android 2.1 nie jest demonem szybkości.
Android 2.1 nie jest demonem szybkości.

Jak widać w aplikacji Quantum nasz telefon przyspieszył dwukrotnie! To znakomity wynik.

W tym teście wydajność nowego systemu totalnie nas zaskoczyła.
W tym teście wydajność nowego systemu totalnie nas zaskoczyła.

Test BenchmarkPi zaskakuje jeszcze bardziej. Czas liczenia liczby Pi zmniejszył się z 9507 ms do 2289 ms – to ponad cztery razy szybciej!

Podsumowanie

Niestety podczas każdej aktualizacji istnieje szansa, że nasz telefon zmienimy w gadżet o funkcjonalności cegły. Z drugiej strony jak wskazują wyniki testów – warto podjąć ryzyko. Opisywaną tutaj modyfikację przeprowadziliśmy na telefonie redakcyjnego kolegi (wiadomo, na swoim trudniej). Kolega Tomek, bo o nim mowa, po dwóch dniach obcowania z nowym oprogramowaniem wciąż wykazuje silne podniecenie i jak to określa „czuje, jakbym miał trochę nowy telefon”. Cokolwiek ma na myśli, cieszymy się razem z nim.

Wgranie ROM-u z Androidem 2.2.1 odświeżyło Spicę, dając jej tym samym nowe życie. Telefon nigdy nie był tak szybki, co można odczuć po dosłownie chwili użytkowania. Miałem lekkie obawy jeśli chodzi o stabilność (wszak jakby nie było ROM jest dostępny w wersji RC), ale jak dotąd mój nowy android nie zawiódł ani razu (a usilnie próbuję go zawiesić, w imię zasad). Android 2.2 to także nowe aplikacje i możliwości systemowe.

Tomek

Poniżej umieszczamy listę przydatnych linków.

 • Forum Samdroid.net – dział dotyczący Froyo (2.2). To tutaj publikowane są nowe wersje CyanogenMod.
 • Samfirmware.com – baza wszystkich firmware wydanych przez Samsunga na telefon Samsung i5700. Wymagana rejestracja.