460 chińskich hakerów aresztowanych, a mimo to chińskie hakerstwo ma się dobrze

460 chińskich hakerów aresztowanych

Prawo

Minister Bezpieczeństwa Publicznego Chin jest zdania, że aresztowania hakerów nie przestraszą innych i szanse na zmniejszenie przestępczości tego typu są niewielkie. Oświadczenie tej treści zostało sformułowane w poniedziałek, a do publicznej wiadomości podano je dzień po tym, jak z Departamentu Stanu USA wyciekły intrygujące informacje, dotyczące między innymi bezpieczeństwa systemów komputerowych. Według anonimowego informatora z Chin, chińskie Biuro Polityczne kierowało ingerencją w system komputerowy Google’a.

Akcja była tylko częścią większej skoordynowanej kampanii sabotażowej, przeprowadzanej przez chińskich agentów rządowych, prywatnych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa i przestępców internetowych.

Urzędnik chiński, którego danych nie podano, poinformował, że mimo postępów w zwalczaniu przestępczości internetowej, jej poziom w Chinach jest nadal wysoki. Liczba wykroczeń popełnianych przez hakerów wciąż niepokoi. Po ujawnieniu szokujących wiadomości, chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło komentarza. Zaapelowało jednak do Stanów Zjednoczonych o odpowiednie podejście i rozwiązanie sprawy we właściwy sposób.

W lutym Chiny ogłosiły likwidację strony, która uchodziła dotychczas za największą platformę szkoleniową hakerów w kraju. Aresztowano trzy osoby odpowiedzialne za szerzenie przestępczości, a wszystko po tym, gdy Google zagroziło, że opuści Chiny po serii ataków hakerskich dokonanych przez chińskich przestępców.