Facebook świetnym narzędziem do rekrutacji terrorystów

Al-Kaida rekrutuje terrorystów na Facebooku

Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych potwierdza, że wiele grup terrorystycznych, wliczając w to Al-Kaidę, wykorzystuje serwis społecznościowy Facebook do rekrutacji nowych członków.

Facebook być może jest najlepszym sposobem na utrzymywanie przyjaźni czy poznawanie nowych znajomych, ale jest też świetnym narzędziem dla organizacji przestępczych, jak wynika z raportu Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (DHS). Największe organizacje terrorystyczne na czele z Al-Kaidą, korzystają z dobrodziejstw najpopularniejszego serwisu społecznościowego, by rekrutować swoich nowych członków. Według raportu, Facebook służy także sunnickiej organizacji do dzielenia się informacjami operacyjnymi i taktycznymi, wliczając w to techniki przygotowywania bomb czy sposoby konserwacji broni.

DHS podaje kilka przykładów, w jaki sposób Facebook jest wykorzystywany przez organizacji terrorystyczne. I tak na portalu można znaleźć na przykład filmiki o tematyce „taktyczne strzelanie” czy „poznaj swój AK-47 (popularny „Kałasznikow” – przyp.red.)”. Można znaleźć także instrukcje m.in. jak przygotować kwas azotowy(V), stosowany do produkcji materiałów wybuchowych.

Faceboook tymczasem twierdzi, że bardzo poważnie traktuje swój regulamin (tzw. Statement of Rights and Responsibilities) i błyskawicznie reaguje na wszelkie zgłoszenia publikacji niewłaściwych materiałów.

– Grupy, które grożą przemocą ludziom, są likwidowane, tak jak grupy, które wyrażają nienawiść do jednostek oraz grupy, sponsorowane przez znane organizacje terrorystyczne – twierdzą przedstawiciele Facebooka.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.