Facebook świetnym narzędziem do rekrutacji terrorystów

Al-Kaida rekrutuje terrorystów na Facebooku

Prawo

Facebook być może jest najlepszym sposobem na utrzymywanie przyjaźni czy poznawanie nowych znajomych, ale jest też świetnym narzędziem dla organizacji przestępczych, jak wynika z raportu Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (DHS). Największe organizacje terrorystyczne na czele z Al-Kaidą, korzystają z dobrodziejstw najpopularniejszego serwisu społecznościowego, by rekrutować swoich nowych członków. Według raportu, Facebook służy także sunnickiej organizacji do dzielenia się informacjami operacyjnymi i taktycznymi, wliczając w to techniki przygotowywania bomb czy sposoby konserwacji broni.

DHS podaje kilka przykładów, w jaki sposób Facebook jest wykorzystywany przez organizacji terrorystyczne. I tak na portalu można znaleźć na przykład filmiki o tematyce „taktyczne strzelanie” czy „poznaj swój AK-47 (popularny „Kałasznikow” – przyp.red.)”. Można znaleźć także instrukcje m.in. jak przygotować kwas azotowy(V), stosowany do produkcji materiałów wybuchowych.

Faceboook tymczasem twierdzi, że bardzo poważnie traktuje swój regulamin (tzw. Statement of Rights and Responsibilities) i błyskawicznie reaguje na wszelkie zgłoszenia publikacji niewłaściwych materiałów.

– Grupy, które grożą przemocą ludziom, są likwidowane, tak jak grupy, które wyrażają nienawiść do jednostek oraz grupy, sponsorowane przez znane organizacje terrorystyczne – twierdzą przedstawiciele Facebooka.