Premiera Firefoksa 3.6 wciąż przed nami, póki co musimy się zadowolić łataniem wersji 3.5

Firefox do obejrzenia na żywo

Jakoś tak się przyjęło, że tłumaczymy słowo "Firefox" na ognistego lisa. Nic bardziej mylnego: firefox to po angielsku panda mała. I właśnie te zwierzątka zostały przygarnięte przez fundację Mozilla.

Mozilla w swoim całkiem uroczym ruchu PR-owym postanowiła raz na zawsze wybić nam z głowy, że Firefox to jakiś „ognisty lis”. Fundacja postanowiła zaadoptować parkę uroczych pand małych i się nimi zaopiekować. My, internauci, możemy oglądać na żywo poczynania zwierzątek poprzez udostępniony strumień wideo. Trwa też konkurs na nadanie im imion

Co ciekawe, panda mała i Firefox to również pewne przeinaczenie. Jak podaje Wikipedia, na terenach występowania pandy małej w potocznym języku chińskim jest ona nazywana hǔo hú, co dosłownie oznacza ognisty lis. Jednakże ta nazwa jest stosowana także na określenie zwykłego lisa. W wyniku pomyłki dosłowne angielskie tłumaczenie tej nazwy (

firefox

) znalazło się na stronie internetowej Wellington Zoo zamiast nazwy właściwej (

red panda

,

lesser panda

). Tłumaczenie to wybrano jako ostateczną nazwę przeglądarki internetowej Mozilla Firefox, co stało się źródłem niekończących się sporów na temat jej właściwego znaczenia, skrótu czy wyglądu logo.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.