Nothing but the Web, czyli Google prezentuje notebooka z Chrome OS-em

Google po raz kolejny zapowiedziało swój nowy system operacyjny - Chrome OS. Choć nie jest jeszcze ukończony, to tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o systemie Google'a!

Google podczas wieczornej konferencji, po raz kolejny zaprezentowało swój nowy system operacyjny – Chrome OS. Chociaż wszyscy spodziewaliśmy się już gotowego produktu, to jednak firma z Mountain View nie zdołała utrzymać takiego tempa w rozwoju OS-u, jakie prezentuje chociażby w rozwijaniu swojej przeglądarki. Wiemy jednak wszystko, co na tym etapie powinniśmy wiedzieć. Główne motto Chrome OS-a to „Nothing but the Web” (Sieć, i tylko Sieć).

Chrome OS to system operacyjny zamknięty w przeglądarce internetowej – ma być prosty w użyciu i niezwykle szybki. Pierwsza instalacja ma zająć zaledwie 60 sekund, uruchomienie systemu 10 sekund, a przywrócenie pulpitu ze stanu uśpienia ma być błyskawiczne. System będzie się automatycznie aktualizował, a wszystkie dane będą przechowywane w mechanizmach sandbox. Oczywiście, do działania systemu niezbędne będzie ciągłe podłączenie do Internetu, co dla niektórych jest zaletą, a dla innych wadą.

Funkcja Verified Boot sprawdza, czy system nie został zmodyfikowany od ostatniego uruchomienia i przywróci wcześniejsze ustawienia, jeśli miało to miejsce. Ma to być między innymi ochrona przed atakami hakerów. Przechowywane „w chmurze” pliki będzie można dodatkowo zaszyfrować.

Google nawiązało współpracę z firmą Citrix, zajmującą się m.in. wirtualizacją, dzięki czemu w systemie będzie można uruchomić takie aplikacje, jak arkusz kalkulacyjny Excel, czy aplikację CAD Solidworks eDrawings. Wszystkie aplikacje, w tym gry, będą uruchamiane w chmurze, a pobierać je będzie można z nowego sklepu Chrome Web Store.

Google buduje także swojego własnego netbooka – Chrome notebook Cr-48. Urządzenie będzie wyposażone w 12,1-calowy wyświetlacz LCD, pełnowymiarową klawiaturę, duży touchpad, łączność 3G, dwuzakresową łączność WiFi 802.11n, kamerę internetową oraz baterię, która ma zapewnić ponad 8 godzin „aktywnego” użytkowania lub ponad 8 dni w trybie czuwania.

Niestety, „Chrome OS pilot program”, czyli beta-testy notebooka z Chrome OS, dostępny jest tylko dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Notebooki z Chrome OS-em od takich producentów, jak Samsung i Acer, możemy spodziewać się w pierwszej połowie 2011 roku.

Więcej o Chrome OS dowiesz się tutaj.

Poniżej filmiki prezentujące nowy system Google’a.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.