Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu, AB S.A.

Polskie szkoły przyszłości

Nowoczesne technologie w szkole

Zakończył się cykl bezpłatnych, regionalnych konferencji „Nowoczesne technologie w szkole”, którego organizatorem był miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej „Dyrektor Szkoły” wydawany przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. Konferencje poświęcone były wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych do szkół, a ich uczestnikami byli dyrektorzy szkół i nauczyciele. Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik CHIP. W związku z tym zadaliśmy panu Andrzejowi Przybyło, członkowi zarządu AB S.A. kilka pytań.

Właśnie zakończył się cykl regionalnych konferencji „Nowoczesne technologie w szkole, którego byliście partnerem. Czy uważa Pan, że takie przedsięwzięcia mają szansę zmienić sposób wykorzystywania nowoczesnych technologii w szkołach?

Nasze czasy wymagają od szkół inwestowania w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Ważne jest, aby dyrektorzy i nauczyciele posiadali pełną wiedzę na ten temat. Cykl konferencji miał zaprezentować dyrektorom, konkretne rozwiązania technologiczne, które mogą wprowadzić do swoich szkół. Do udziału w cyklu zaproszeni byli eksperci, którzy na konkretnych przykładach prezentowali rozwiązania technologiczne oraz ich możliwości i zalety w pracy z uczniami. Prezentowane były również przykłady finansowania ich zakupu.

Określenie nowoczesne technologie często jest kojarzone z dużymi budżetami i ogromnym wydatkami. Czy są tanie rozwiązania, które unowocześnią szkołę?

Ciężko mówić o „tańszych” rozwiązaniach w przypadku sprzętu komputerowego. Tutaj szkoła musi liczyć się z określonym przedziałem kosztów – w zależności od ilości zamawianych komputerów, tablic interaktywnych itp. Na pewno można skorzystać z darmowych narzędzi programowych, na przykład z Microsoft LiveEdu – bezpłatnego pakietu dla każdego użytkownika powiązanego ze szkołą. Zawiera on pocztę, kalendarz, komunikator oraz 25GB miejsca na dysk wirtualnym, poprzez który możemy przekazywać zasoby innym osobom. Podstawowe aplikacje wchodzące w skład pakietu Microsoft Office, tj. Word, Excel, OneNote, dostępne są poprzez Internet. Innym bezpłatnym narzędziem jest e-dziennik Rekte.pl. Jedna z naszych firm oferuje bezpłatny czas użytkowania tego narzędzia. Innym atutem dla szkół jest możliwość kupowania sprzętu bez VATu lub brania go w leasing. Podczas cyklu konferencji dla dyrektorów szkół pokazywaliśmy zalety takiego rozwiązania zakupowego przy współpracy z Europejskim Funduszem Leasingowym, w którym oprocentowanie roczne wynosiło mniej niż 6%. W takiej postaci leasing nie obciąża zadłużenia gmin w sytuacji, gdy niektóre z nich borykają się z ustawowym zadłużeniem do 55%.

Przy wprowadzani nowoczesnych technologii niewątpliwie ważną kwestią jest samo zaangażowanie dyrektora szkoły. Możliwości istnieją – jak chociażby wspomniane wcześniej bezpłatne narzędzia. Należy z nich po prostu skorzystać.

Szkoły na wsi i w małych miejscowościach kojarzą się z zaniedbaną infrastrukturą i brakiem środków na nowoczesne pomoce dydaktyczne. To właściwy obraz?

Nie można postrzegać kwestii informatyzacji szkół na wsiach wyłącznie przez stereotyp małych, biednych placówek edukacyjnych. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją zaprzeczającą takiemu obrazowi – w szkołach w dużych miastach nie było tak bogatego wyposażenia jak na wsi. Problemem tych szkół jest z pewnością brak centralnego zaopatrywania w sprzęt ze strony Ministerstwa Edukacji. Kwestia ta została zrzucona na barki dyrektorów szkół i to od ich zaangażowania zależy, co w danej gminie wywalczą dla swojej jednostki, czyli ile środków pieniężnych otrzymają. Dyrektorzy oczywiście mogą skorzystać z unijnych programów wyrównywania, które w dostarczają fundusze szczególnie do regionów mniej rozwiniętych. Ogromną barierą jest również dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Co można doradzić dyrektorom szkół, którzy chcą zapewnić swoim uczniom ciekawy sposób zdobywania wiedzy?

Dyrektorzy i nauczyciele powinni wykorzystać swój największy potencjał i najbardziej innowacyjną grupę osób w szkole – czyli uczniów. Rolą nauczyciela jest inspirować ich do działań, pokazywać możliwości jakie niosą nowe technologie oraz uczyć podstaw w tym zakresie. Nowe technologie nie stanowią celu samego w sobie, ale są idealnym sposobem przekazywania wiedzy.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News