Prawdopodobnie najbrzydszy monitor 3D na świecie

Eizo zaprezentowało pierwszy monitor 3D z ekranem w rozdzielczości Full HD, z którego można korzystać bez stereoskopowych okularów. Na szczęście, monitor przeznaczony jest na rynek przemysłowy.

W konkursie na najbrzydszy monitor świata, nowa propozycja firmy Eizo miałaby ogromną szansę zostawić konkurencję daleko w tyle. Nie od dziś jednak wiadomo, że firma ta stawia na jakość swoich produktów, a nie na ich wygląd. Dodatkowo na wstępie trzeba zaznaczyć, że monitor DuraVision FDF2301-3D przeznaczony jest na rynek przemysłowy, zatem jego wygląd jest najmniej ważny.

Prace nad konstrukcją DuraVision FDF2301-3D prowadzone były we współpracy z Japońską Agencją Nauki i Technologii (JST Japan Science and Technology Agency). Badania stanowiły część projektu „Real Time Stereo SEM Develpoment”. Prace nad wyświetlaniem obrazu stereoskopowego w czasie rzeczywistym przez mikroskop elektronowy SEM (scanning elektron microscope) rozwiązały problemy występujące we wcześniejszych kolorowych modelach trójwymiarowych monitorów LCD, umożliwiając reprodukcję obrazów w jakości high-definition o dużej głębi.

Kierunkowe podświetlenie zastosowane w modelu DuraVision FDF2301-3D generuje grafikę 3D wykorzystując zjawisko paralaksy. Obrazy trójwymiarowe są widoczne gołym okiem, bez użycia dedykowanych okularów. Ponieważ nie ma również potrzeby przydzielania pikseli z matrycy LCD do każdego z generowanych obrazów oddzielnie, monitor może wykorzystać swoją pełną rozdzielczość HD do tworzenia realistycznych stereoskopowych obrazów o wyrazistej głębi.

Co więcej, ponieważ ten sposób tworzenia obrazów docierających do prawego i lewego oka osoby patrzącej na monitor, generowany jest przez źródło światła LED monitora, efekt mory oraz prążkowania, które występują w innych technologiach 3D (wykorzystujące blokadę paralaksy lub dwuwypukłe soczewki), nie mają tu miejsca.

EIZO przewiduje, że DuraVision FDF2301-3D będzie wykorzystywany z elektronowymi mikroskopami SEM oraz w urządzeniach kontroli półprzewodników w instytucjach akademickich oraz w sektorze prywatnym.

DuraVision FDF2301-3D będzie dostępny na rynku w drugim kwartale 2011 roku. Niestety nie jest znana jego cena.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.