Providerzy rozważają wprowadzenie opłat za to, jakich aplikacji używasz

Slajd ilustrujący tego newsa to żaden żart. Największe telefonie komórkowe pracują nad systemem rozpoznawania usług internetowych i odpowiedniego ich taryfikowania. Innymi słowy: Facebook może kosztować drożej.

Dotychczas płaciliśmy w sieciach komórkowych wyłącznie za Internet, czyli przesył danych. Niektóre usługi bywają co prawda udostępniane za darmo, jednak warunkiem uczestniczenia takiej promocji, jest łączenie się z owymi usługami w odpowiedni sposób. Przykładowo, jedna z sieci niedawno proponowała darmowego Facebooka. Oznacza to darmową łączność z witryną Facebook Zero. Aplikacja Facebook była już normalnie taryfikowana. To ma się jednak zmienić.

Telefonie (na razie Verizon, AT&T i Vodafone) rozważają stosowanie osobnych opłat za wybrane usługi. Przykładowo, jeżeli łączysz się z YouTube’em w dowolny sposób, będziesz blokowany i poproszony o opłacenie danej opłaty. To oczywiście może działać w drugą stronę: sieci mogą robić promocje i wybrane portale udostępniać za darmo. Niezależnie od tego, czy korzystamy z przeglądarki, aplikacji czy jakiegokolwiek innego połączenia. System wykrywania analizuje protokół, pakiety danych i metody szyfrowania i jest ponoć praktycznie nie do obejścia.

Polskie sieci na razie milczą na ten temat. Pamiętajmy jednak, że Polkomtel, właściciel Plusa, to w większości spółka Vodafone…

0
Źródło: Wired.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.