Składak CHIP-a: Komputer dla oveclockera

Składak CHIP-a: Komputer dla overclockera #1

W tym tygodniu pomożemy wam złożyć mocny komputer do zadań specjalnych, który dodatkowo bez problemu podkręcicie. Doradzimy jakie wybrać komponenty i – co ważne w przypadku OC – chłodzenie. Zastanowimy się też czy opłaca się zainwestować w WC.

Z punktu widzenia użytkownika niezmiernie ważna jest cena. Dlatego należy zastanowić się na czym nam najbardziej zależy. Na standardowym chłodzeniu dostarczonym nam przez producentów sprzętu daleko nie zajdziemy.

W przypadku OC mamy więc dwa wyjścia. Albo zmienimy układ na wydajniejszy albo zamontujemy chłodzenie cieczą. Drugie rozwiązanie jest wydajniejsze, ale też droższe. Szerzej o tego typu rozwiązaniach, pisaliśmy w wakacje.

W poniższym artykule przedstawiliśmy koszt zestawów oraz koszt każdego rodzaju chłodzenia.

UWAGA: Mimo, że redakcja dołożyła wszelkich starań, aby informacje o overclockingu były rzetelne i dobrze przedstawione, nie bierze odpowiedzialności za żadne uszkodzenia powstałe podczas eksperymentów użytkowników. Wszelkich modyfikacji dokonujecie na własną odpowiedzialność.

W zestawie I wykorzystaliśmy płytę ASUS P7H57D-V EVO

W zestawie I wykorzystaliśmy płytę ASUS P7H57D-V EVO

Zestaw I

Płyta główna:

ASUS P7H57D-V EVO

Cena: 600 zł

Procesor:

Intel Core i7-875k

Cena: 1190 zł

Karta graficzna:

 ASUS GeForce GTX 480 1536MB DDR5

Cena: 1508 zł


Pamięć RAM:

OCZ 6GB 3×2, 1600MHz, CL7

Cena: 524 zł


Dysk twardy 1:

 Patriot Inferno PI60GS25SSDR 60 GB


Cena: 472 zł


Dysk twardy 2:

 Seagate Constellation ES ST3500514NS

Cena: 340 zł


Napęd optyczny:

 Samsung SH-S223L

Cena: 67 zł


Obudowa:

Antec Twelve Hundred

Cena: 681 zł


Zasilacz:

 OCZ StealthXStream 2 700W

Cena: 297 zł

Łączna cena: 6709 zł

Opis zestawu


Płyta główna

ASUS P7H57D-V EVO jest wyposażona w najnowsze standardy. Ma osiem złącz SATA, w tym dwa w standardzie 6 GB/s, cztery porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0 i 2 złącza PCI Express x16. Zintegrowana 8-kanałowa karta dźwiękowa Realtek ALC889 zapewni dobrą jakość dźwięku. Cieszy ponadto obsługa technologii zarówno CrossFire X, jak i SLI.

Płyta ta oprócz szeregu technologii, jak Turbo V EVO czy GPU Boost ma też dwie bardzo przydatne podczas OC: T.Probe oraz EPU. Pierwsza z nich monitoruje temperaturę układu tranzystorów i w zależności od tego rozkłada obciążenie w taki sposób, aby temperatura sekcji zasilającej była najniższa. Drugi natomiast steruje zasilaniem procesora, karty graficznej, pamięci, dysków twardych czy chipsetu.

Procesor

Intel Core i7-875k ma cztery rdzenie taktowane z częstotliwością 2,93 GHz. Dzięki wielowątkowości system rozpoznaje procesor, jako ośmiordzeniowy.

Technologia Turbo Boost to tak naprawdę automatyczne OC. W razie potrzeby zwiększa taktowanie aktywnych rdzeni i wyłącza te, które nie pracują. Ponadto literka k na końcu nazwy oznacza, że układ on odblokowany mnożnik. Testy w laboratorium wykazały, że procesor bez problemu da się podkręcić na 4GHz na powietrzu. Przy dłuższej pracy podkręcenie takie może zmniejszyć żywotność procesora, dlatego zaleca się użycie chłodzenia cieczą.

Antec Twelve Hundred Case to bardzo dobra obudowa, choć niektórym może się wydawać zbyt efekciarska

Antec Twelve Hundred Case to bardzo dobra obudowa, choć niektórym może się wydawać zbyt efekciarska

Karta graficzna GeForce GTX 480 jest niestety bardzo prądożerna. Zużywa prawie 500W energii elektrycznej. Poza tym osiąga dość wysoką temperaturę więc aby utrzymać ją na stałym poziomie, seryjne zamontowane wiatraki dość głośno pracują. Jednak – w przeciwieństwie do następcy – GTX 580, jest o 300 zł tańsza i nie ma problemu z dostępnością akcesoriów do chłodzenia – zarówno powietrznego, jak i cieczą.

Zgodnie z sugestiami czytelników z tamtego tygodnia, proponujemy dołożenie dysku SSD na system operacyjny i najważniejsze aplikacje. Ten, który prezentujemy ma bardzo dobry stosunek ceny do oferowanej jakości. Ten 2,5″ dysk wyposażony jest w niezwykle wydajny kontroler SandForce SF-1222 i – jak większość dysków SSD – złącze SATA II. Transfery odczytu i zapisu kształtują się na poziomie 285 i 275 MB/s.

Potrzebujemy też drugiego dysku na magazyn danych. Proponujemy

Seagate Constellation ES ST3500514NS. Niechęć do tej firmy wynika w większość ze stereotypów bądź niewiedzy. Seagate udziela na nośnik 5-letniej gwarancji, a więc najczęściej o dwa lata więcej niż inne firmy. To dlatego, że deklarowany czas bezawaryjnej pracy wynosi aż 1.200.000 godzin. Sam dysk jest bardzo wydajny. Odczyt i zapis kształtowały się na stałym poziomie 115,5 MB/s przy czasie dostępu wynoszącym 12,8 ms, co ostatecznie dało mu trzecie miejsce w naszym rankingu. Za jedyny minus można uznać hałas, który podczas obciążenia wynosił 37dB.

Do OC polecamy obudowę

Antec Twelve Hundred Case. Oprócz przestronnego miejsca w środku i dostosowania obudowy pod montaż chłodzenia cieczą, dostaniemy aż sześć seryjnie zamontowanych wentylatorów i możliwość montażu dodatkowych dwóch. Trzy wiatraki z przodu mają za zadanie chłodzić dyski twarde, a dwa z tyłu chłodnicę od układu chłodzenia cieczą bądź płytę główną. Jednak najbardziej imponujący wentylator znajduje się u góry obudowy. 250 mm potwór ma wydmuchiwać pozostałe w obudowie ciepło. Prędkość wszystkich wiatraków można regulować za pomocą panelu z tyłu obudowy, podobnie, jak diod LED, które są na nich zamontowane. Cały układ pracuje niewiarygodnie cicho na najniższych obrotach. Przy włączeniu maksymalnych, wentylatory zaczynają hałasować.

Opcjonalne chłodzenie do OC


Chłodzenie powietrzem

Chłodzenie CPU

: Scythe Mugen II Rev.B

Cena: 147 zł


Chłodzenie GPU:

Zalman VF3000F VGA Cooler

Cena: 250 zł

Łączna cena: 397 zł

Scythe Mugen II Rev.B to już klasyk jeżeli chodzi o chłodzenie procesora

Scythe Mugen II Rev.B to już klasyk jeżeli chodzi o chłodzenie procesora

Opis chłodzenia

Jeżeli chcemy podkręcać procesor i kartę graficzną musimy zainwestować w wydajne chłodzenie. Szczególnie ważny jest tu układ, który będzie odpowiadał za utrzymanie niskiej temperatury GPU. GeForce nawet bez OC jest wystarczająco gorący, dlatego też bez zmiany chłodzenia nie ma co marzyć o wyższych osiągach, a nawet po dokonaniu modyfikacji musimy być bardzo ostrożni. Do karty graficznej użyjemy high-endowego coolera Zalman VF3000F. Na system chłodzenia składa się miedziana podstawa na procesor graficzny, połączona z systemem heat-pipe’ów oraz aluminiowe finy na których spoczywają dwa duże wentylatory. Każdy z nich obraca się z prędkością od 1400 do 3000 obr./min w zależności od preferencji użytkownika. Producent dołączył także zestaw radiatorów na kości pamięci i sekcję zasilania oraz pastę termoprzewodzącą.

Chłodzenie procesora to już klasyk:

Scythe Mugen II Rev.B. Do miedzianej podstawy przymocowano 5

heat-pipe’ów, które przechodzą przez masywny aluminiowy radiator. W wydalaniu ciepła pomaga także 120 mm wentylator, który można zamontować z każdej strony radiatora.

Powyższy zestaw poleca się raczej do niewielkiego OC lub zapewnienia lepszego chłodzenia, co zwiększy żywotność komponentów.

Chłodzenie cieczą
Chłodnica:

EK Water Blocks CoolStream RAD XT 240

Cena: 180 zł


Wentylatory do chłodnicy:

XTHERMAL BTF 120 PRO

Cena: 45 zł x 2 = 90 zł


Pompka:

EK Water Blocks EK-DCP 4,0

Cena: 171 zł


Rezerwuar:

EK Water Blocks Reservoir Combo DCP 4.0

Cena: 119 zł


Blok CPU:

EK Water Blocks EK Supreme HF – Acetal Nickel

Cena: 211 zł


Blok GPU:

EK Water Blocks EK-FC GTX 480 Acetal

Cena: 341 zł


Złączki:

Feser złączka prosta SM10/13 G1/4 x 8

Cena: 16,90 x 8 = 135, 2 zł

Feser złączka kątowa 45 stopni G1/4

Cena: 29 zł x 4 = 116 zł


Wąż:

BlackWater PVC Flexi 10/13 Clear

Cena: 5 zł x2 = 10 zł


Ciecz:

Feser One 1L UV

Cena: 49 zł

Łączna cena: 1422 zł

Opis chłodzenia
Proponowany zestaw to najwyższa półka wśród układów chłodzenia cieczą. Nie tylko doskonale chłodzi, ale też dobrze wygląda. Jeżeli zdecydujemy się na przeszklone skrzydło obudowy (przedstawiona przez nas też ma taką opcję) na pewno uatrakcyjni to wygląd komputera. O prezentowanym zestawie szerzej pisaliśmy już przy okazji artykułu o chodzeniu cieczą dlatego nie będziemy go ponownie opisywali. Jedynym wyjątkiem jest zmieniony blok karty graficznej. Warto wspomnieć, że chłodzi on nie tylko GPU, ale całą kartę graficzną.

Łukasz Talkowski Cooling.pl

Łukasz Talkowski Cooling.pl

Zdaniem eksperta
Łukasz Talkowski, Cooling.pl

Odpowiednio dobrane chłodzenie wodne przede wszystkim ma większy potencjał jeśli chodzi tzw. „pojemność cieplną”. Jak wiemy obecnie najwydajniejsze karty graficzne i procesory potrafią generować olbrzymie ilości ciepła czego przykładem jest chociażby GeForce GTX480 i Intel Core i7 980X. Owszem potężne chłodzenie powietrzne potrafi zagwarantować bezpieczną temperaturę takiego procesora czy też takiej karty graficznej ale zawsze będzie to okupione dużo wyższym poziomem hałasu. W przypadku chłodzenia wodnego możemy sobie natomiast pozwolić na zachowanie topowej wydajności i ciszy jednocześnie. Chłodzenie wodne doskonale sprawdza się zatem również w przypadku overclockingu. Często tradycyjne chłodzenie powietrzne nie zdaje już tutaj egzaminu (temperatury podzespołów na granicy stabilności) podczas gdy chłodzenie wodne bez problemu zapewni jeszcze spory margines wydajności. Nieco innym aspektem chłodzenia wodnego jest to, że odpowiednio zaprojektowane i przemyślane pozwoli nam także poprawić obieg powietrza w obudowie (co jest szczególnie ważne zwłaszcza w upalne dni) oraz ułatwi dostęp do elementów na płycie głównej. Dobry zestaw chłodzenia wodnego ostatecznie jest sporo droższy (2-3 krotnie) niż high-endowe chłodzenie powietrzne, jednak topowa wydajność i cisza zawsze były i będą „w cenie”.

Zastaw drugi został złożony na płycie ASUS Corsshair IV, która pochodzi z serii Republic of Gamers

Zastaw drugi został złożony na płycie ASUS Corsshair IV, która pochodzi z serii Republic of Gamers

Zestaw II

Płyta główna:

ASUS Crosshair IV

Cena: 680 zł

Procesor:

AMD Phenom II X6 1090T

Cena: 850 zł

Karta graficzna:

 Sapphire Radeon HD5870 1GB DDR5 256bit PCI-E

Cena: 1171 zł


Pamięć RAM:

OCZ 6GB 3×2, 1600MHz, CL7

Cena: 524 zł


Dysk twardy 1:

 Patriot Inferno PI60GS25SSDR 60 GB


Cena: 472 zł


Dysk twardy 2:

 Seagate Constellation ES ST3500514NS

Cena: 340 zł


Napęd optyczny:

 Samsung SH-S223L

Cena: 67 zł
Obudowa:

Antec Twelve Hundred

Cena: 681 zł


Zasilacz:

 Corsair CMPSU-650TXEU 650W

Cena: 293 zł

Łączna cena: 5078 zł

Opis zestawu


W zestawie II zmieniliśmy płytę główną, procesor, kartę graficzną oraz zasilacz.

Płyta główna to bardzo wydajny układ Crosshair IV z serii Republic of Gamers. Są to układy, które powstały z myślą o graczach i overclockerach. Ma sześć złącz SATA II i jedno SATA III, aż czternaście wejść USB, w tym dwa w najnowszym standardzie oraz cztery gniazda PCI-Express x16. Karta dźwiękowa to wysokiej jakości 8-kanałowy układ SupremeFX X-fi.

Siła tej karty są dodatkowe funkcje jak Core Unlocker czy Turbo Unlocker pozwalające na odblokowanie ukrytych rdzeni bądź też przyspieszenie ich. Jednak bardzo przydatną funkcją z punktu widzenia OC jest tak ROG Connect. Podłączamy komputer przenośny do desktopa za pomocą kabla USB. W ten sposób laptop staje się centrum zarządzania naszego komputera. Pozwala to na odczytanie kodów POST, odczytywanie temperatury i napięcia czy zmianę taktowania procesora.

Procesor to obecne najbardziej wydajny układ od AMD. Sześć rdzeni, z odblokowanym mnożnikiem oraz funkcją Turbo Core. Ta ostatnia podkręci używane rdzenie i obniży napięcie pozostałych. W grach uzyskuje wydajność na poziomie czterordzeniowego i7-930, jednak po podkręceniu go do 4,0 GHz przegrywa tylko z sześciordzeniowym układem 980X. Jeżeli zamontowalibyśmy układ chłodzenia cieczą, moglibyśmy podkręcić go aż do 4,2 GHz.

Sapphire Radeon HD5870 1GB to karta która ma na karku niemal rok, ale nie oszukujmy się: to nadal bardzo dobry wybór. Niewielki pobór prądu wynoszący zaledwie 188W, dobra cena i wydajność na poziomie GeForce’a 480 pozwala na dość duży OC, który dodatkowo wzmocni i tak już wydajny układ.

Moc zasilacza zmniejszyliśmy do 650W. Biorąc pod uwagę kartę, która ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na prąd to i tak sporo, ale przyda się, kiedy będziemy chcieli podkręcić któryś z komponentów.

Opcjonalne chłodzenie do OC


Chłodzenie powietrzem

Chłodzenie CPU

: Scythe Mugen II Rev.B

Cena: 147 zł


Chłodzenie GPU:

Xigmatek Bifrost VD1065 VGA-Cooler – Blackline Edition

Cena: 150 zł

Łączna cena: 297 zł

Opis chłodzenia
Jedyne, co zostało zmienione względem chłodzenia powietrzem w zestawie I to chłodzenie na kartę graficzną. Radon HD 5870 nie grzeje się aż tak bardzo i spokojnie wystarczyłby mu wydajny radiator na GPU w tym przypadku użyjemy wydajnego układu Xigmeteka. Miedziana podstawa połączona jest z pięcioma rurkami oraz dużym aluminiowym radiatorem. Na górze zostały zamontowane dwa 100 mm wentylatory, które pracują z szybkością do 2000 obr/min.

Kompletny zestaw chłodzenia cieczą

Kompletny zestaw chłodzenia cieczą

Chłodzenie cieczą


Chłodnica:

EK Water Blocks CoolStream RAD XT 240

Cena: 180 zł


Wentylatory do chłodnicy:

XTHERMAL BTF 120 PRO

Cena: 45 zł x 2 = 90 zł


Pompka:

EK Water Blocks EK-DCP 4,0

Cena: 171 zł


Rezerwuar:

EK Water Blocks Reservoir Combo DCP 4.0

Cena: 119 zł


Blok CPU:

EK Water Blocks EK Supreme HF – Acetal Nickel

Cena: 211 zł


Blok GPU:

EK Water Blocks EK-FC 5870 CF – Acetal

Cena: 341 zł


Złączki:

Feser złączka prosta SM10/13 G1/4 x 8

Cena: 16,90 x 8 = 135, 2 zł

Feser złączka kątowa 45 stopni G1/4

Cena: 29 zł x 4 = 116 zł


Wąż:

BlackWater PVC Flexi 10/13 Clear

Cena: 5 zł x2 = 10 zł


Ciecz:

Feser One 1L UV

Cena: 49 zł

Łączna cena: 1422 zł

Opis chłodzenia
Proponowany zestaw jest dokładnie taki sam, jakiego użyliśmy podczas artykułu o chłodzeniu cieczą i tam też możecie się więcej o nim dowiedzieć. W stosunku do zestawu pierwszego zmieniliśmy tylko blok karty graficznej, ponieważ blok procesora pasuje w zasadzie do każdego modelu. Cena pozostała ta sama.

Pamiętajcie, że jeżeli chcemy użyć chłodzenia wodnego, używamy referencyjnych modeli kart graficznych. Za tydzień w Składaku CHIP-a zestaw home theater (HTPC). Zapraszamy!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.