Według Komisji Europejskiej, uniwersalna ładowarka może powstać i tym projektem ma się zająć przez najbliższych parę lat

Standard uniwersalnej ładowarki do telefonów już w przyszłym roku

Telefony

W czerwcu zeszłego roku, czternastu producentów telefonów komórkowych zgodziło się na utworzenie standardu uniwersalnej ładowarki, co miało zaowocować takim samym złączem we wszystkich telefonach komórkowych. Co prawda, początkowo pomysł na uniwersalną ładowarkę został odrzucony przez Tony’ego Graziano, prezydenta organizacji EICTA (Europejska organizacja zrzeszająca firmy oraz pozarządowe organizacje teleinformatyczne), ale ostatecznie standard taki powstanie i to już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Europejskie organizacje standaryzujące, CEN-CENELEC oraz ETSI, mają wkrótce wydać specyfikację techniczną nowego standardu, do czego skutecznie namawiał wiceprezydent Komisji Europejskiej, Antonio Tajani.

Według niego, niekompatybilność ładowarek ze wszystkimi telefonami jest nie tylko kłopotliwa dla użytkowników, ale jest także dużym problemem dla ochrony środowiska, jako że ludzie coraz częściej zmieniają telefony na nowsze, a stare, choć w pełni funkcjonalne ładowarki wyrzucają do śmieci.

Nowy standard interfejsu będzie oparty na złączu micro-USB, a w akcję zaangażowali się tacy producenci, jak Apple, Huawei, LG, Motorola, Nokia, RIM, Samsung czy Sony Ericsson, więc wszyscy, poza HTC, liczący się producenci na rynku telefonów komórkowych.