Brad Anderson, Corporate Vice President, Management & Security Division, Microsoft, sesja otwierająca TechEd Europe 2010

Świat według Microsoftu

TechEd Europe 2010

Gigantyczna przestrzeń Messe Berlin została wypełniona przez stoiska firm związanych z branżą IT. Ok. 6000 uczestników, którzy za wstęp musieli zapłacić ponad 2000 euro miało okazje zapoznać się z premierowymi technologiami, wziąć udział w setkach prelekcji, a także przyjrzeć się już teraz wizji świata IT, budowanego przez Microsoft wraz z partnerami. Microsoft oferuje firmom i przedsiębiorstwom kompleksowe rozwiązania, umożliwiających zarówno przeniesienie całej infrastruktury, platformy, jak i wykorzystywanego do pracy oprogramowania w chmurę. W obliczu informacji o tym, w jakim kierunku rozwija się Windows 8 – strategia Microsoftu wydaje się być jasna: przygotowanie kompletnego rozwiązania, dostosowanego do potrzeb dowolnych przedsiębiorstw, ale zarazem możliwego do wykorzystania w domowym zaciszu pozwoli czerpać zyski z abonamentu na usługi, nie zaś ze sprzedaży produktów. Z jednej strony – praca w chmurze będzie wymagała niemal nieprzerwanego połączenia z Siecią, z drugiej – pewnymi elementami firmowej, czy domowej infrastruktury i wirtualnej sieci przestaniemy się przejmować – ostatecznie to dostawca usługi i wirtualnych maszyn będzie musiał dbać o ich aktualizację i utrzymanie w sprawności. Elementem strategii Microsoftu jest również zaoferowanie flagowego produktu – Microsoft Office – w edycji online – Microsoft Office 365, bo tak będzie nazywał się ten produkt, jest już dostępny w wersji beta (http://office365.microsoft.com/), choć dopchać się do próbnej edycji nie jest łatwo. Produkt ten, podobnie jak inne elementy strategii przenoszenia wszystkiego w obłoki również adresowany jest do firm i przedsiębiorstw, nabywców grupowych licencji. Ile trzeba będzie zapłacić za licencję dla jednego użytkownika? Ok. 20 zł miesięcznie, w wypadku małych firm (do 50 użytkowników). W skład takiego rozwiązania oprócz Office Web Apps wchodzi również Exchange Online, SharePoint Online oraz przebudowany i dostosowany do potrzeb biznesowych komunikator Lync (dawniej Microsoft Office Communicator). Microsoft planuje również dostarczać tańsze wersje abonamentowe Office’a dla pracowników dorywczych, szykuje także osobną ofertę dla szkół i uczniów.

Z jednej strony wizja świata całkowicie oplecionego Siecią i uzależnionego od niej może być szokująca, z drugiej – połączenie usług i różnorodnych terminali (stacja robocza, tablet, netbook, smartfon) poprzez które możemy uzyskać stały dostęp do usług i naszych dokumentów, niezależnie od miejsca, czasu i wykonywanych zadań jest kuszące. Dziś trudno wyobrazić sobie miejsca w których nasz telefon komórkowy traci zasięg, albo średniej wielkości sklep, w którym nie możemy zapłacić kartą. Za kilka lat trudno będzie sobie wyobrazić pracę bez Internetu i zbioru aplikacji w chmurze. Tym, którzy nie potrafią egzystować bez gotówki w portfelu (w naszych warunkach zapobiegawcze wypłacanie z bankomatu przydaje się, gdy w piątkowej kolejce w supermarkecie grono podenerwowanych klientów wymienia znaczące spojrzenia, gdy terminal nie może połączyć się z bankiem), pozostanie tkwić przy Windows 7 i Office 2010. Za parę lat przekonamy się, która z koncepcji była słuszna. Na razie, wnioskując po kierunku rozwoju, Microsoft nie buja w obłokach, stąpa twardo po (finansowym) gruncie i szykuje się do pojedynku… w chmurach.

Na oficjalnej stronie Microsoft TechEd 2010 (http://www.msteched.com/Europe) można znaleźć komplet nagrań z sesji udostępnionych w postaci filmów online (wymagana wtyczka Silverlight), filmów WMV do pobrania oraz slajdów PowerPointa. Warto posłuchać m.in. sesji otwierającej (http://www.msteched.com/2010/Europe/Keynote) oraz wykładów Marka Russinovicha (http://www.msteched.com/2010/Europe/WCL301). Oznaczenia kodowe poszczególnych wykładów znajdują się na stronie http://europe.msteched.com/Topic/List.

Get Microsoft Silverlight

Odpowiedzi na pytania, które zadaliśmy podczas TechEd Europe 2010 udzielił nam Brad Anderson, Corporate Vice President, Management & Security Division, Microsoft

Czy przetwarzanie w chmurach jest kolejnym kamieniem milowym w dziedzinie IT?

Wchodzimy w nową erę. Przetwarzanie danych przechodzi poważną zmianę od architektury klient/serwer do chmury, zmianę, która ma równie duże znaczenie i wpływ, jak przejście od mainframe’ów do rozwiązań klient/serwer. Dzisiejsze dyskusje dotyczące przetwarzania w chmurach skupiają się na złożoności technicznej i przeszkodach w realizacji takich rozwiązań. Istniejące obawy są ważne, jednak stojąca u podstaw ekonomia ma znacznie silniejszy wpływ na kierunek i szybkość z jaką poprzez błyskawicznie następujące innowacje rozwiązywane są lub przezwyciężane wyzwania technologiczne. Pojawianie się usług w chmurze zasadniczo zmienia ekonomię IT. Przetwarzanie w chmurze łączy w sobie najlepsze cechy ekonomiczne przetwarzania w mainframe’ach i strukturach klient/serwer. Cloud computing nie stanowi powrotu to ery mainframe’ów, jak sugeruje się czasami, w rzeczywistości takie rozwiązanie oferuje użytkownikom ekonomiczne korzyści wynikające ze skalowalności i efektywności, które wykraczają poza rozwiązania mainframe’owe, w połączeniu z modułową budową i elastycznością wykraczają poza to, co może zaoferować struktura klient/serwer.

Czy nawiązanie współpracy pomiędzy Microsoftem, a HP oznacza, że HP skupi się na rozwiązaniach serwerowych i terminalach (pozbawionych dysków twardych), a wydajne PC są już „martwe”?

W styczniu 2010 roku Microsoft i HP przystąpiły do partnerskiej umowy w zakresie projektowania, sprzedaży i serwisu, w celu przygotowania wiodącej infrastruktury dla topowych biznesowych aplikacji dla przedsiębiorstw i sektora SMB. Prace projektowe obejmują automatyzację i wirtualizację stacji roboczych i centrów przetwarzania danych oraz dostarczanie wysoko zoptymalizowanych baz danych i serwisów poczty elektronicznej, w celu uproszczenia tworzenia rozwiązań IT oraz skrócenia czasu potrzebnego do wejścia na rynek dla klientów. Terminale są elementem rozwiązań w zakresie wirtualizacji stacji roboczych, podobnie jak w pełni funkcjonalne komputery stacjonarne.

Komunikacja: Chmura (bez chmury) w chmurach – jak uzyskać dostęp do dokumentów i narzędzi, jeżeli mamy limitowane połączenie z Internetem lub nie mamy połączenia.

Dostęp do Office 365 z natury jest możliwy z dowolnego miejsca, z którego uzyskamy połączenie z Internetem, zarówno z komputerów, przeglądarek WWW, jak i urządzeń mobilnych. Nie trzeba wdrażać specjalnych rozwiązań technologicznych, bądź wymagać od użytkowników logowania się do wirtualnych sieci prywatnych. Mobilny dostęp jest wbudowany w Office 365.

Praca zdalna oznacza bycie produktywnym nawet wtedy, gdy nie mamy połączenia z Internetem. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest połączenie usługi Office 365 z Office Professional Plus uruchomionym na stacji roboczej. Nie musisz mieć połączenia z Internetem podczas tworzenia i edycji dokumentów Worda, Excela, PowerPointa, Visio, czy innych doskonałych aplikacji Office, które znasz. Tryb buforowany Exchange’a pozwala użytkownikom Outlooka pracować z pocztą elektroniczną, nawet wtedy gdy są oni offline. SharePoint Workspace umożliwia edycje i zarządzanie dokumentami przechowywanymi w SharePoint’cie oraz synchronizację podczas ponownego połączenia.