Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [13.12 – 17.12.2010]

Przegląd tygodnia

Oprócz sprawdzenia najnowszych wiadomości z kraju i ze świata, nie zapomnijcie również o naszych stałych punktach programu, czyli:

YouTube: 10 najpopularniejszych klipów w 2010

Tegoroczna lista najpopularniejszych klipów na YouTube’ie nie zawodzi, ale także nie zaskakuje. Na dziesiątej pozycji znalazł się absolutnie genialny Ken Block, szusujący i driftujący po torze swoim Focusem. Jeśli rozdziawicie buzię w 1 minucie filmu, szybko się pozbierajcie – dalej jest tylko lepiej! Na dziewiątym miejscu uplasowała się 3-latka, po uszy zakochana w Justinie Bieberze. Zobacz co jeszcze trafiło na listę!

Opera 11: jeszcze szybsza, jeszcze wygodniejsza i z rozszerzeniami!

Trwa premiera Opery 11 dla systemów Windows, Mac i Linux. I trzeba przyznać, że pojawiło się dużo zmian. Pierwszą, bardzo ciekawą nowością, to grupowanie kart. Niektórzy z was nie lubią ich zamykać. Po prostu. Efekt? 35 otwartych witryn w przeglądarce, w czym łatwo się pogubić. Dzięki grupowaniu kart, można temu zaradzić. Wystarczy przeciągnąć myszką jedną kartę na drugą by stworzyć z nich grupę. Można dodawać dowolną ilość kart do grupy i tworzyć dowolną ilość grup.

Szczegóły na temat tabletu Motoroli: 10 cali ekranu, tegra 2 i Android 3.0 

Pojawił się kolejny poważny konkurent dla iPada. Tablet Motoroli, o którym wspominaliśmy już nie tak dawno temu, będzie miał 10-calowy ekran, system operacyjny Android 3.0 z zupełnie nowym interfejsem. Z tyłu obudowy znajduje się 5-megapikselowy aparat z lampą błyskową, duży głośnik i porty USB. Ale to już wiedzieliśmy. Co nowego?

„Jeżeli przegram wybory, odetnę Wam Internet”. No i przegrał…

Stanisław Wołoszkiewicz – bo tak ma na imię były wójt – ostrzegł mieszkańców, że odetnie ich od Internetu, rozsyłając im maile. Rzeczywiście, po wyborach sieć przestała działać. Nowo wybrany wójt tak komentuje całe zdarzenie: 
„Internetu nie ma już od wtorku. Nie wiem, co się stało. Prawdopodobnie były wójt, który był całym organizatorem tego przedsięwzięcia, zrobił jak zapowiadał w kampanii wyborczej i po przegranej odłączył sieć.”

Samochody elektryczne zbyt ciche według Senatu USA

Tytuł może wydawać się śmieszny, ale problem ze zbyt cichymi samochodami o napędzie hybrydowym istnieje. Szczególnie dla osób niewidomych. Rozwiązanie amerykańskiego senatu wydaje się jednak co najmniej kontrowersyjne. Pracuje on bowiem nad ustawą, która ma określić minimalną głośność samochodu, z zastrzeżeniem, że dźwięk nie musi być emitowany przez silnik.

Anonimowi atakują… faksy dużych korporacji!

Po atakach DDoS na witryny PayPala, Visy, MasterCarda i Amazona, Anonimowi z 4chana obrali nowy cel – urządzenia do przesyłania faksów w korporacjach przeciwnych działalności WikiLeaks. W ramach „Operacji Zemsta”, Anonimowi z 4chana skutecznie zaatakowali serwery PayPala, Visy, MasterCarda i Amazona, a także przestraszyli Twittera i inne serwisy. Teraz obrali nowy cel do ataków typu DDoS (Distributed Denial of Service) – urządzenia do przesyłania faksów w dużych korporacjach, które Anonimowi uznają za przeciwników WikiLeaks. Jak to wygląda?

Radeon HD 6900 – specyfikacja, zdjęcia i ceny

AMD chce zakończyć 2010 rok mocnym uderzeniem – jeszcze przed Świętami na rynek trafi bowiem nowa seria kart graficznych Radeon HD 6900, która ma konkurować z niedawno wprowadzonymi GeForce’ami GTX 580 (test tutaj!) oraz GTX 570 (test tutaj!). Widoczny na zdjęciu obok Radeon HD 6970 firmy PowerColor, opiera się na procesorze graficznym Cayman taktowanym zegarem 800 MHz. Ponadto posiada 1536 procesorów strumieniowych, 96 jednostek teksturujących, 2 GB pamięci GDDR5 z taktowaniem efektywnym 5500 MHz, 256-bitową szynę pamięci, złącze dual DVI, mini HDMI oraz dwa mini DisplayPorty. Współczynnik TDP ma zmieścić się w granicach 300W.

TOP 10 najbardziej zaskakujących przypadków utraty danych na świecie w 2010 roku

Jak co roku nasi eksperci z całego świata mieli do czynienia z przypadkami zdecydowanie wykraczającymi poza standardowe sytuacje, w których użytkownicy komputerów i innych urządzeń cyfrowych tracą swoje dane. Niestety, większość z nich spowodowana była przede wszystkim nieostrożnością użytkowników i to w tym właśnie czynniku należy upatrywać głównej przyczyny spalenia, utopienia czy nawet, jak zdarzyło się to w tym roku, wysadzenia naszych maszyn w powietrze. Pamiętajmy, że choć komputery i inne urządzenia są coraz bardziej wytrzymałe na awarie, to przede wszystkim od nas zależy czy będziemy zmuszeni odzyskiwać z nich dane z pomocą specjalistów ze specjalistycznego laboratorium – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Serwery NetArt nie działają: największa awaria firmy hostingowej w Polsce od lat

„Drodzy Użytkownicy! W dniu 15.12.2010 z powodu awarii zasilania mogą występować przerwy w dostępie do usług świadczonych przez firmę (…) Informujemy, iż z powodu zwiększonej liczby zapytań, mogą występować chwilowe utrudnienia w kontakcie z Biurem Obsługi Klienta”. Taką wiadomość otrzymali w środę klienci firmy NetArt. Problem był poważny: nie działały usługi FTP, pocztowe i serwery DNS.

 Urząd Komunikacji Elektronicznej ustalił maksymalną opłatę za SMS-a

UKE nakaże wszystkim operatorom sieci komórkowych zmianę cen za wysłanie SMS-a. Urząd ustalił, że telefonie nie mogą żądać więcej, niż 5 groszy za wiadomość tekstową. Średnia cena za SMS-a to obecnie około 15 groszy. Ma się to jednak zmienić dzięki Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. SMS ma kosztować nie więcej, niż pięć groszy. Swoją decyzję UKE argumentuje, że jeden SMS to koszt dla operatora rzędu jednego grosza.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News