Wyniki ankiety

Waszym zdaniem: Android rozwija się najszybciej, zostawiając konkurencję daleko w tyle

Specjalnie czekaliśmy z tym pytaniem na koniec roku. Który system według Was okazał się najbardziej perspektywiczny? Android oczywiście! Za to dystans, który według Was dzieli system Google'a i resztę mobilnych OS'ów jest... zaskakujący

1. Android – 1096 głosów (56,99%)

A pomyśleć, że jeszcze 5 lat temu Google zapłaciło „marne” 130 milionów dolarów za mobilny system, który obecnie wydaje się bić rekordy popularności. Mowa tu oczywiście o dzisiejszym zwycięzcy – Androidzie. Co takiego sprawiło, że 1096 głosujących w naszej ankiecie oddało swój głos właśnie na tą pozycję? Cóż.. Sam system jest bez wątpienia bardzo wygodny, przyjazny użytkownikowi i często aktualizowany.

Jednak perspektywicznie patrząc właśnie na jego częste aktualizacje, można dojść do wniosku, że spowodowana nimi fragmentacja Androida to poważny problem Google’a. Na szczęście specjaliści z Mountain View wiedzą o tym od dawna i starają się jak mogą, żeby coś z tym zrobić. Skoro już jesteśmy przy tym temacie – fakt, że za Androida „odpowiada” nie kto inny tylko jeden z gigantów IT, jakim jest Google nie pozostaje bez znaczenia jeśli chodzi o rozwój waszego ulubionego zielonego droida.

Producenci telefonów również zdają się podzielać wiarę w Androida, biorąc pod uwagę, że coraz więcej firm próbuje swoich sił, wypuszczając na rynek swoje telefony z tymże systemem. Całe szczęście dla nas – konsumentów, że telefony z Androidem nie są jedynymi, które pojawiają się na rynku, przecież są jeszcze…

2. Windows Phone 7 – 246 głosów (12,79%)

Pomimo, a być może dzięki temu, że WP7 to najmłodszy system w tym zestawieniu, zyskał na tyle duże zaufanie naszych czytelników, że wylądował „tuż za” Androidem. WP7 to „powrót do gry” Microsoftu. Zaczynając od samego wyglądu systemu, a kończąc na sposobie synchronizacji komórek z komputerem/chmurą, można chyba założyć, że Microsoft starał się uczynić wszystko, żeby ich nowy mobilny system był jak najbardziej innowacyjny.

  Nie można też narzekać na dotychczasowy rozwój mobilnej siódemki – dla przykładu, wyszydzany przez wielu naszych czytelników brak opcji „kopiuj/wklej”, która wbrew pozorom bardzo przydaje się w telefonie, zostanie naprawiony, prawdopodobnie na początku 2011 roku.

3. Symbian – 205 głosów (10,66%)

Trzecie miejsce może być zaskoczeniem dla osób, które śledzą wiadomości o systemie Nokii. Od 2011 roku, Nokia w pełni przejmie kontrolę nad Symbianem, a co za tym idzie, również nad rozwojem tego systemu. Na oficjalnym blogu Nokii, możemy przeczytać, że fiński producent wierzy w Symbiana, a zakończenie działalności Symbian Foundation nie oznacza końca Symbiana – wręcz przeciwnie. – Koniec Fundacji jest końcem ery, ale dla Symbiana, nowa era dopiero się zaczyna. Wszystkim użytkownikom życzymy, aby ten wpis okazał się (już wkrótce) prawdziwy…

4. iOS – 163 głosy (8,48%)

Strategia Apple’a nie jest chyba dla nikogo tajemnicą. iOS podąża w od dawna zaplanowanym kierunku – ma to być system do wygodnej konsumpcji treści, ma nie zawracać użytkownikowi głowy różnymi niepotrzebnymi sprawami jak zbyt skomplikowana konfiguracja poszczególnych elementów, ma być przede wszystkim wygodny i „dla każdego”. Jeśli chodzi o innowacyjność iOS’a, to być może jestem uprzedzony, ale biorąc pierwszy z brzegu przykład, czyli wideo rozmowy Facetime… No cóż, nie jest to usługa, którą od podstaw wymyśliło Apple…

5. Bada – 142 głosy (7,38%)

Przedostatnie miejsce przypadło samsungowej Badzie. Największe bolączki tego systemu to z pewnością mały wybór telefonów (chociaż, z drugiej strony, ta sama sytuacja u Apple’a odbierana jest to jako zaleta) oraz dość ubogi wybór dostępnych na Badę aplikacji. Zaletą z kolei, której nie można pominąć jest z pewnością cena nowych urządzeń serwowanych z mobilnym systemem Samsunga. Naszym zdaniem, Bada słusznie została umieszczona tak nisko – młody system, za którym stoi jeden z wielu producentów sprzętu, równie dobrze może okazać się kompletnie nierentowny i prace nad jego rozwojem ustaną tak szybko jak się zaczęły. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie – programiści, którzy tworzą aplikację na Badę bardzo chwalą sobie ten system i nie boją się porównywać go do Androida czy iOSa, wytykając tym dwóm brak funkcji/narzędzi/rozwiązań zaimplementowanych w Badzie.

6. Inny system mobilny – 71 głosó (3,69%)

Tutaj nie chcielibyśmy Wam niczego sugerować i liczymy na wasze komentarze. Jak najwięcej komentarzy!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.