iPad FAQ, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o iPadzie…

Słyszeliście o programie testów konsumenckich iPada prowadzonym przez sieć Plus? No więc Plus uznał, że chętnie poznałby również opinie dziennikarzy branżowych i udostępnił nam iPada do intensywnych testów. Na pewno zauważyliście, że my mamy już swoje zdanie na temat tabletu Apple’a (nawet
iPad w redakcji CHIP-a
iPad w redakcji CHIP-a

opowiadaliśmy o tym przed kamerą)

– pozostało ono zasadniczo niezmienione, jednak z każdym dniem nabywamy nowych doświadczeń i dowiadujemy się czegoś nowego.

Ale do rzeczy!

My mamy iPada, wy macie pytania

Pytajcie więc – komentarze są do waszej dyspozycji. Acha, jedna uwaga – nie będziemy sprawdzać, czy iPad nadaje się do kopania dołów ani czy leci dalej jeśli rzucić nim ekranem do dołu, czy do góry. Plus by się na nas obraził, a to by nam złamało serca.

A może macie własne doświadczenia z iPadem? Napiszcie, możliwe, że włączymy wasze wypowiedzi do naszego FAQ!

Jeśli dopiero co wróciliście z wielomiesięcznej wyprawy do dżungli w Kongo albo na Borneo i nie macie pojęcia, co to w ogóle jest iPad, zapraszamy do naszego podsumowania wszystkich parametrów i informacji na jego temat.

Poniżej pierwsza porcja odpowiedzi na wasze pytania:

UPDATE 1

Uwaga, redagujemy wasze pytania, skracamy je, łączymy z innymi podobnymi, również takimi, któe dotarły do nas via e-mail itp., żeby innym użytkownikom łatwiej było znaleźć odpowiedzi na ich problemy, więc nie obrażajcie się, że nie ma dosłownych cytatów!

iPad vs. Kuchnia

Czy panujące w kuchni warunki (para, możliwość zachlapania, temperatura, wilgotne lub ubrudzone czymś ręce) nie zaszkodzą urządzeniu?

Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że iPada można bez problemu używać w kuchni. Pokryty szkłem ekran jest odporny na dotykanie wilgotnymi lub brudnymi palcami (ale zostawiając ślady na ekranie zasłaniamy sobie wyświetlaną na nim treść). Jak wykazały nasze dotychczasowe doświadczenia, panujące w kuchni stężenie pary wodnej nie robi na nim wrażenia.

Postanowiliśmy też sprawdzić, czy iPad da sobie radę z ogórkiem, pomidorem i ostrym nożem – zobaczcie film!🙂

iPad na ścianie

Czy da się powiesić iPada na ścianie tak, żeby można było korzystać z jego funkcji a bez konieczności nawiercania w nim dziur albo przyklejania czegokolwiek?

Najprostszą metodą jest zastosowanie pokrowca z doszytym wieszakiem, ale jak można przekonać się z Internecie, są też specjalne uchwyty, podobne do tych stosowanych przy montażu telewizorów.

Czas pracy na baterii iPada

Ile czasu tak naprawdę iPad może działać na baterii? Czy rzeczywiscie wytrzymuje 10h na pelnym obciążeniu (wifi, bluetooth, multimedia)? Ile wytrzymuje w trybie ekonomicznym, tj tylko wifi, 30% jasnosc ekranu + safari.

Czas odtwarzania filmu przy wyłączonym Wi-Fi i Bluetooth oraz jasności sterowanej automatycznie to 7:20. iPad nie ma możliwości ustawienia automatycznego przeładowywania stron WWW, nie mamy więc możliwości sprawdzić, ile czasu można “ciurkiem” surfować po necie. Po całym dniu (9:00-24:00) intensywnego używania do przegladania Internetu przez Wi-Fi, gier, poczty, oglądania map i zdjęć, czytania komiksów oraz oglądania klipów na YouTube udało nam się doprowadzić baterię iPada do stanu ok. 20% naładowania.

Multitouch w grach

Jako, ze multitouch to technologia wlasciwie nie do zastapienia w wielu grach to czy moglibyscie przetestowac np Civilization?

Nie jestem pewien, czy rozumiem pytanie – multitouch działa perfekcyjnie, również w grach, które go potrzebują i potrafią wykorzystać. Civilization akurat nie mam, ale postaram się.

Poczta na iPadzie

Czy w standardowym mailu dzialaja polskie serwery pocztowe (o2, wp, itp). Czy konfiguracja poczty jest skomplikowana?

Bez problemu działają wszelkie serwery poczty POP3/IMAP, a konfiguracja poczty jest bardzo prosta. Dla polskich serwerów takich jak O2 czy WP nie udało się iPadowi pobrać ustawień automatycznie – trzeba było samodzielnie wpisać nazwy serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej.

Jak wyglada obsługa załączników do poczty? Czy można je swobodnie dodawać, zapisywać, otwierać?

Bez problemu można otwierać i oglądać (ale nie edytować) większość typowych załączników, a więc obrazki, dokumenty Office, pliki TXT i PDF.  Nie da się ani zapisać, ani dołączyć jako załącznika żadnego pliku, oprócz obrazków (tu wiele zmienia dodatkowe oprogramowanie, które może dodać takie możliwości).

Zadziwiające, że nie znaleźliśmy też możliwości dodawania do maila więcej niż jednego pliku graficznego na raz – jeśli chcesz wysłać cztery zdjęcia, musisz przygotować cztery maile.

Temperatura

Czy iPad nagrzewa się przy intensywnym użytkowaniu?

Praktycznie wcale – nawet podczas bardzo intensywnego użytkowania obudowa iPada pozostaje chłodna, nagrzewając się co najwyżej od ciepła rąk. Z drugiej strony w dni, kiedy temperatura spadała do kilku stopni powyżej zera (bywało tak ostatnio) trzymanie w gołych dłoniach lodowatozimnego kawałka aluminium jest średnio przyjemne…

GPS

Jak w iPadzie dziala GPS, jak długo łapie fixa?

Testujemy iPada Wi-Fi, bez modułu 3G a więc i bez zintegrowanego z nim odbiornika  GPS. Za to mogę powiedzieć, że świetnie działa lokalizacja za pomocą sieci Wi-Fi – na Google Maps pozycja jest pokazywana z dokładnością do budynku, a więc lepiej, niż przy lokalizacji z użyciem BTS-ów GSM!

Tak wygląda iPhone'owa aplikacja na iPadzie

Tak wygląda iPhone’owa aplikacja na iPadzie

Aplikacje z iPhone’a na iPadzie

Jak wygląda możliwość używania aplikacji z iPhone’a na iPadzie? Czy rzeczywiscie aplikacje napisane na iphone’a wygladaja tragicznie?

Wszystkie aplikacje z iPhone’a (oprócz tych, które wymagają modułu komunikacyjnego, aparatu fotograficznego albo GPS-u, których iPad nie ma) działają, ale wilele z nich wygląda okropnie. Szczególnie źle wyglądają programy z dużą ilością tekstu, bo zastosowane fonty rozpikselizowują się okropnie, sprawiając, że czytanie to niemal tortura.

Wrzucanie plików na iPada

Czy można z pendrive-a “zgrać” dokument pakietu Office (World, PowerPoint, Excel), następnie edytować go w iwork, w końcu ponownie zapisać w pamięci flash? 

To niemożliwe – nie da się podłączyć do iPada żadnych urządzeń pamięci masowej (wyjątkiem jest specjalna przejściówka Camera Connection Kit, pozwalająca zrzucić do pamięci tabletu zdjęcia – i tylko zdjęcia – z karty SD). Ponieważ nie można też pobrać pliku (innego niż obrazek) z Internetu za pomocą Safari, jedynymi sposobami na wgranie czegokolwiek do iPada pozostają iTunes oraz… Wysłanie tego do siebie mailem.

Analogicznie nie da się “wyciągnąć” żadnego pliku z iPada.

Mobilne Safari umożliwia przeglądanie w kartach.

Mobilne Safari umożliwia przeglądanie w kartach.

Przeglądarka Safari w iPadzie

Jak szybko działa przeglądarka Safari i jakie ma możliwości? Czy oferuje przeglądanie w kartach, historię, zapamiętywanie haseł, wyszukiwanie tekstu na stronie?

Safari wczytuje strony internetowe szybko, ale nie tak szybko, jak komputer stacjonarny. Mamy możliwość otwarcia jednocześnie do 9 kart, jednak przechodzenie między nimi nie jest tak wygodne, jak w przeglądarkach desktopowych: przejście z karty do karty wymaga wykonania dwóch kliknięć (ikona zarządzania kartami | miniatura wybranej karty), a karta, do której przechodzimy często zostaje przy tym odświeżona, co zajmuje czas.

Mobilne Safari na iPadzie oferuje historię przeglądania i zakładki (ulubione), nie ma natomiast wyszukiwania pełnotekstowego na stronach ani zapamiętywania haseł.

Jak się pisze na iPadzie?

Czy moglibyście napisać coś o wygodzie pisania na iPadzie?

Do dyspozycji mamy dwie klawiatury – mniejszą, która pojawia się w trybie portretowym oraz większą, aktywną w trybie poziomym. Mniejsza klawiatura pozwala pisać za pomoca kciuków, kiedy trzymamy urządzenie obydwiema rękami, jednak jest to bardzo niewygodne – nie da się w ten sposób napisać wygodnie nawet jednego zdania, a np. adres strony Internetowej wygodniej wprowadzić trzymając iPada w jednej ręce a pisząc jednym palcem drugiej.

Na dużej klawiaturze można dośc wygodnie pisać obydwiema rękami, jednak tablet musi w tym celu leżeć na stole lub kolanach. W przypadku stołu lub innej równej, twardej powierzchni wyprofilowany, obły tył iPada zaczyna sprawiać problemy: urządzenie w sposób niekontrolowany kręci się i kołysze bardzo utrudniając pisanie.

Przykrym zaskoczeniem jest fakt, że przy tak dużej klawiaturze polskie znaki wciąż można wprowadzać jedynie przez przytrzymanie przycisku z daną literą a następnie wybranie z menu kontekstowego oczekiwanego znaku – to sprawia, że pisząc na iPadzie nie mamy szans osiągnać nawet jednej trzeciej szybkości wprowadzania tekstu za pomocą zwykłej klawiatury netbooka czy notebooka.