MeeGo w wersji dla netbooków

Platforma MeeGo już dostępna dla netbooków i N900

System operacyjny MeeGo, czyli połączenie Moblina i Maemo, jest już dostępny w wersji 1.0 dla netbooków oraz smartfona fińskiej firmy - Nokii N900.

Platforma MeeGo, którą firmy Nokia i Intel zapowiedziały w połowie lutego 2010 roku, jest już dostępna w wersji 1.0 dla netbooków z procesorami Intel Atom i smartfona N900. Jest to kombinacja dwóch systemów operacyjnych – Moblina, czyli dystrybucji Linuksa, oraz Maemo, mobilnego systemu operacyjnego Nokii. Wersja systemu zorientowana na netbooki ma dostarczyć bogaty interfejs użytkownika, wraz z szybkim dostępem do przydatnych funkcji, jak kalendarz, zadania, umówione spotkania oraz aktualizacje w serwisach społecznościowych. Na pokładzie jest oczywiście przeglądarka Google Chrome. Ponadto system obsługuje 16 języków (w tym polski) i jest zoptymalizowany pod kątem niskiego zużycia energii.

Tymczasem wersja dla Nokii N900 nie jest aż tak bogata, ale zapewnia programistom dostęp do platformy i narzędzi, aby ci mogli tworzyć dla niej aplikacje.

W czerwcu zostanie wydane zaktualizowane SDK, dzięki któremu system będzie zoptymalizowany dla urządzeń z dotykowymi ekranami. Aktualizacja do wersji 1.1 trafi do rąk użytkowników w październiku.

System MeeGo 1.0 możecie pobrać z tej strony.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.