Premiera nowego iPhone’a 4!

Przed paroma minutami zakończyło się pierwsze wystąpienie Steve’a Jobsa na konferencji WWDC 2010. Zaczęło się oczywiście od dotychczasowych dokonań firmy z Cupertino, a mianowicie o sukcesie iPada, którego do tej pory sprzedano już ponad 2 miliony egzemplarzy na całym świecie. Następnie Jobs wspomniał o sukcesie i aktualizacji aplikacji iBooks, w której znaleźć można już przeszło 5 milionów elektronicznych książek. Była także prezentacja standardu HTML5, który według Apple’a wkrótce całkowicie wyprze z rynku wciąż popularnego Flasha.
iPhone 4 w Polsce pojawi się po wakacjach
iPhone 4 w Polsce pojawi się po wakacjach

Dalej mamy sukces AppStore, do którego co tydzień trafia aż 15 tysięcy nowych aplikacji. Wyróżniona została aplikacja eBay dla iPhone’a, którą do tej pory pobrano już 10 milionów razy. Dzięki temu, aplikacja zarobiła już 600 milionów dolarów, a do końca tego roku ma zarobić nawet 2 miliardy dolarów. Ogólnie z AppStore aplikacje pobrano już przeszło 5 miliardów razy!

Następnie zaprezentowano gry dla iPhone’a, w tym między innymi Guitar Hero, które rzecz jasna nie korzystają z technologii Flash. Wyliczono oczywiście wszelkie zalety, jakie niesie ze sobą nowa technologia i dumnie poinformowano, że już 35 milionów osób gra w gry na swoich urządzeniach marki Apple. Gra Guitar Hero jest już dostępna w AppStore za 2,99 dolara.

Następnie omawiany jest iPhone. Stary iPhone, a nie iPhone HD. Jak mówi Steve Jobs, według najnowszych statystyk firmy Nielson, RIM kontroluje 35 procent amerykańskiego rynku smartfonów, ale iPhone jest drugi z wynikiem 28 procent. Trzeci jest Windows Mobile (19 procent), a czwarte miejsce zajmuje Android (9 procent).

Pora na iPhone’a 4! Nowy iPhone, nowy wygląd!

To największy krok w przód od czasu iPhone’a pierwszej generacji. Po pierwsze – całkowicie nowy design, znany nam zresztą z wcześniejszych wycieków do prasy. Szkło i stal nierdzewna – to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaką stworzyliśmy – skwitował Jobs. Obudowa iPhone’a jest wykonana bez wykorzystania szkodliwych materiałów, takich jak arsen, rtęć czy PVC. Nowy iPhone mierzy zaledwie

9,3 milimetra grubości

(24 procenty cieńszy od modelu 3GS). Pozostałe wymiary to 115,2 mm wysokości oraz 58,6 mm szerokości. Całość waży 137 gramów.

Do wyposażenia wreszcie dołącza kamera umieszczona na przednim panelu. Mamy także gniazdo kart microSIM, drugi mikrofon do wyciszania hałasu oraz wyjście słuchawkowe. Antena jest zintegrowana w strukturze telefonu. Apple czterokrotnie zwiększa gęstość pikseli, w porównaniu z normalnym wyświetlaczem LCD – 326 pikseli na cal, dzięki czemu po przybliżeniu obrazów, będą bardzo ostre. Nowy wyświetlacz nazwano “Retina Display”. Nie porównano jednak wyświetlacza iPhone’a 4 z wyświetlaczami AMOLED czy Super AMOLED.

Na sali pojawiły się problemy z Siecią, toteż Jobs poprosił wszystkich o wyłączenie kart sieciowych w swoich laptopach:)

Powracamy do demonstracji, choć nie udało się jeszcze przywrócić Sieci – Steve jest wyraźnie zniesmaczony. iPhone 4 posiada więc 3,5-calowy ekran z panelem IPS o rozdzielczości 960 x 640 pikseli i kontrastem 800:1. Jobs dodał, że nie da się wykonać ekranu OLED o takiej rozdzielczości. Wszystkie dotychczas dostępne aplikacje, na nowym ekranie mają wyglądać o wiele lepiej.

Nowy iPhone, nowy środek!

Zagłębiamy się bardziej – w centrum nowego iPhone’a kryje się układ typu system-on-a-chip o nazwie A4 z taktowaniem 1 GHz. Ten sam, który zasila iPada. W środku znajdziemy także litowo-jonową baterię, która jest nieco większa, niż dotychczas, dzięki skorzystaniu z mniejszego slotu na karty SIM.

Bateria

wytrzyma 7 godzin rozmów w sieci 3G, 10 godzin pracy z WiFi, 10 godzin oglądania filmów, 40 godzin odtwarzania muzyki lub 300 godzin w stanie czuwania.

Obecne są także czterozakresowa łączność HSPA, łączność WiFi 802.11n, trójosiowy żyroskop, akcelerometr, cyfrowy kompas oraz maksymalnie 32 GB wbudowanej pamięci flash. Dzięki połączeniu GPS-a, akcelerometru i żyroskopu, iPhone 4G posiada sześcioosiową kontrolę ruchu, co z pewnością ucieszy wielu graczy.

Kolejną nowością jest aparat cyfrowy. Nowy iPhone posiada 5-megapikselowy czujnik podświetlany od tyłu, 5-krotny zoom cyfrowy, autofokus poprzez dotknięcie miejsca na ekranie (w fotografiach i filmach), flesz LED, możliwość rejestrowania

filmów HD

720p z prędkością 30 klatek na sekundę oraz wbudowaną, rozbudowaną aplikację do edycji wideo – iMovie. Prezentacja nagranego filmu HD, edytowanego w urządzeniu wypadła naprawdę świetnie. Aplikacja dostępna jest w AppStore za 4,99 dolara.

Jobs po raz kolejny poprosił o wyłączenie kart sieciowych, a co za tym idzie zaprzestanie relacji na żywo z konferencji. To chyba nie był żart, choć humor Jobsa nie opuszcza.

Nowy iPhone, nowa nazwa systemu. iOS4.

Co ciekawe, nazwę iOS używa już potentat sieciowy Cisco. Według Jobsa, to największe wyzwanie dla firmy – oddaje programistom do dyspozycji ponad 1500 funkcji API, dzięki czemu będzie można dostać się do niemal każdej funkcji telefonu. Wspomniana została oczywiście (niepełna)

wielozadaniowość

oraz możliwość umieszczania grup plików w folderach. Jobs tłumaczył się, że inni już od dawna może ją oferują, ale Apple chciało to zrobić jak najlepiej, z najmniejszą szkodą dla baterii i szybkości działania telefonu. Nie wszystkie aplikacje można jednak uruchomić w tle.

Dla klientów biznesowych, iPhone 4 również proponuje pewne nowości – lepsze zabezpieczenie danych, funkcja zarządzania urządzeniami mobilnymi, bezprzewodowa dystrybucja aplikacji, wiele kont Exchange czy wsparcie dla Exchange Server 2010 oraz SSL VPN. Steve informuje, że do dyspozycji użytkowników będzie wyszukiwarka Bing (odwiecznego rywala – Microsoftu), ale wyszukiwarką domyślną wciąż pozostanie Google.

Po wcześniejszym wychwalaniu aplikacji iBooks, nie mogło jej zabraknąć również dla iPhone’a 4. Aplikacja będzie dostępna dla iPhone’a i iPoda touch w niezmienionej formie. Co więcej, po zakupie jednej książki na iPhone’ie, można ją bezprzewodowo przesłać na inne urządzenie, a więc iPada czy iPod touch.

Podobnie jak na iPadzie, w nowym iPhone’ie również wbudowane będą reklamy iAds na takich samych zasadach co w tablecie Apple’a. Według Jobsa, w drugiej połowie 2010 roku wartość rynku iAds będzie wynosić 60 milionów dolarów. W odniesieniu do całego, amerykańskiego rynku mobilnych reklam, iAds ma kontrolować do końca roku aż 48 procent.

Na koniec jeszcze jedna niespodzianka –

FaceTime

, czyli popularne wideororozmowy. Niestety, w trakcie prezentacji coś się zacięło, za co winą obarczeni zostali goście i ich włączone WiFi:) Zatem wideorozmowa  nie odbywa się przy pomocy sieci 3G, a wyłącznie z wykorzystaniem łączności WiFi, choć Apple prowadzi rozmowy z operatorami, aby umożliwić rozmowy również poprzez sieć komórkową.

To jednak może nastąpić dopiero w 2011 roku. Istnieje możliwość korzystania z przedniej, jak i tylnej kamery, w trybie portretowym oraz panoramicznym, i nie są wymagane żadne ustawienia.

Ceny i dostępność.

iPhone 4 dostępny będzie w dwóch kolorach – czarnym i białym. W Stanach Zjednoczonych model z pamięcią 16 GB kosztować będzie 199 dolarów, natomiast model 32 GB –

299 dolarów

, przy podpisaniu 2-letniej umowy z operatorem.

Pierwsze zamówienia składać będą mogli Amerykanie, Francuzi, Niemcy, Brytyjczycy i Japończycy już za tydzień (15 czerwca). Druga fala nadejdzie w lipcu, ale wśród 18 krajów zabraknie naszego. 24 kolejne kraje, w tym i Polska, otrzyma iPhone’a 4 w sierpniu.