Będzie rywal dla Androida od Facebooka? Jak myślicie?

Facebook w tajemnicy pracuje nad swoim telefonem

Facebook

Pamiętacie pierwsze wycieki na temat „goglofona”? Tak powstał Era G1 z Google (polska nazwa HTC Dream). Zaczęło się od plotek o własnym telefonie Google’a, potem okazało się, że internetowy gigant jest odpowiedzialny za system operacyjny, a HTC za samo urządzenie. Dziś znamy finał tej historii jako Google Android. Coś, co wstrząsnęło rynkiem smartfonów i przerwało dominację Apple’a.

Facebook również zna tę historię. I najwyraźniej chce powtórzyć sukces swojego niebezpośredniego (jak na razie) rywala. Projekt ponoć narodził się w momencie ogłoszenia prac nad Nexus One, czyli pierwszego telefonu sprzedawanego pod marką Google. System Facebooka, jak nietrudno się domyślić, ma być ściśle zintegrowany z mechanizmami portalu, jak listy kontaktów czy kalendarz.

System Facebooka jest opracowywany ponoć w ścisłej tajemnicy, a kierownikami projektu są Joe Hewitt i Matthew Papakipos. Pierwszy z nich pracował nad systemem operacyjnym Parakey, którego prace zostały przerwane przez samego Facebooka. Hewitt był też odpowiedzialny za wszystkie oficjalne aplikacje dla iOS-a. Papakipos z kolei pracował wcześniej nad Google Chrome OS.

Facebook nie potwierdza na razie wiarygodności tych plotek. Ale też im nie zaprzecza…