Android „przywłaszczył” sobie własność intelektualną Oracle’a? Są kolejne dowody!

Florian Mueller, który swój wolny czas przeznacza na analizowanie patentów na swoim blogu, zajął się sprawą konfliktu Google'a i Oracle'a. Wykazał, że co najmniej 43 pliki Androida to przeklejone mechanizmy z opatentowanych modułów Javy.

Wygląda na to, że proces sądowy Oracle kontra Google przybierze korzystny obrót dla pierwszej ze stron. Jeżeli odkrycia bloggera zostaną przez Oracle’a przedstawione w sądzie, a ten uzna to jako dowód, okaże się, że co najmniej 43 pliki Androida to kopiuj -> wklej z Javy, która obecnie stanowi własność intelektualną giganta. Wygląda więc na to, że Google skopiowało kod Javy, przekleiło go do siebie i, co szczególnie ważne, wydało go pod zmienioną licencją Apache.

To bardzo złe wieści dla Androida. Google nie oferuje producentom telefonów jakiegokolwiek wsparcia prawnego, nawet w płatnej edycji tego systemu (wersja z Google Experience, czyli z Marketem, Gmailem, Mapami), co już zdążyło uwikłać HTC i Motorolę w spory patentowe. Jeżeli Oracle dowiedzie swoich racji, Android, mimo bycia znakomitym systemem operacyjnym, stanie się wyjątkowo nieatrakcyjną platformą do implementacji.

Więcej: na blogu FOSS Patents

Źródło: Engadget
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.