iPad-killer: Apple iPad 2 – wszystko co o nim wiemy

Media, w tym również my, kochają plotki i dywagacje na temat nowych, niezapowiedzianych oficjalnie produktów Apple. 2011 został już ogłoszony jako rok tabletów. Wielu producentów liczy na to, że to właśnie ich tablet okaże się być "iPad-killerem". Apple tymczasem niedługo zaprezentuje drugą generację iPada.

Czym będzie iPad2?

iPad 2 to nowa generacja obecnie najpopularniejszego na rynku tabletu produkcji Apple – iPada. Jego druga, nieoficjalna nazwa to

iPad HD

– jednak to określenie, jak dotąd, nie zostało w jakikolwiek sposób potwierdzone przez Apple. Druga wersja tabletu otrzyma z pewnością kilka nowych funkcji i rozwiązań w porównaniu do swojego pierwowzoru, jednak nie będzie to urządzenie zaprojektowane „od zera” – do takich wniosków można dojść, chociażby analizując zmiany wprowadzane w kolejnych generacjach iPhone’ów.

Co nowego w iPadzie 2?

Apple jak dotąd nie potwierdziło żadnych informacji na temat ich nowego tabletu, jednak opierając się na nieoficjalnych informacjach, które od jakiegoś czasu przeciekają do sieci, iPada 2 można powoli zacząć sobie wizualizować. Zacznijmy od „wpadki”, która miała miejsce na CES 2011 –

GoPod mobile

, jeden z producentów akcesoriów do iPada 2 zaprezentował na swoim stanowisku mock-up nowego iPada. Biorąc pod uwagę fakt, że firma otrzymała oficjalną specyfikację urządzenia oraz to, że przedstawiciele Apple zainterweniowali w sprawie usunięcia owego mock-upu ze stanowiska GoPod, można wnioskować, że przynajmniej jedna z przedstawionych poniżej informacji jest prawdziwa:

  • urządzenie będzie miało 2 kamery – tylna została umieszczona w lewym górnym rogu tabletu, przednia zaś umieszczona została centralnie, w górnej części przedniej obudowy.
  • mock-up posiadał również „coś co wyglądało jak głośnik” umieszczony w lewym dolnym rogu tabletu.
  • GoPod zadbał także o oficjalne oznaczenia na swoim mock-upie – z tyły pojawiły się napisy „iPad 2” i „128GB” – jeśli to prawda, to nowy tablet Apple będzie miał dokładnie dwukrotnie większy dysk wewnętrzny w porównaniu do „jedynki”

(nie)oficjalna specyfickacja:

Wymiary:
Apple iPadmock-up iPada 2 
Wysokość9.56 cala9,48 cala
Szerokość7,47 cala7,31 cala
Grubość0,5 cala0,37 cala

Sprzęt:

Według anonimowych źródeł, sercem iPada 2 będzie nowa generacja procesorów Apple A4 – A5, razem z wielordzeniowym układem graficznym Cortex A9, zapewniającym płynne działanie wyświetlacza Retina Display w nowej rozdzielczości 2048×1536 (pierwszy iPad może pochwalić się dwukrotnie mniejszym wynikiem: 1024×768). Nowa rozdzielczość została „potwierdzona” przez analizę zmian dokonanych w oficjalnej aplikacji Apple – iBooks, która została przygotowana do pracy właśnie w 2048×1536. Ilość pamięci RAM jak dotąd nie jest znana, jednak całkiem bezpiecznie można założyć, że będzie to co najmniej 512MB (prawdopodobnie więcej) – pierwsza generacja iPadów ma zaledwie 256MB RAMu. 
Jeśli zaś chodzi o sieci komórkowe, to anonimowe źródła wspominają o chipie all-in-one, który ma zapewniać współpracę z sieciami CDMA, GSM i UMTS. Ten sam chip ma zostać również umieszczony w iPhone 5.

Data premiery

Pierwszą generację zaprezentowano oficjalnie 27 stycznia. Apple ma dość stały harmonogram, dlatego też media podchwyciły od razu tą datę jako przewidywany dzień premiery iPada 2. Biorąc jednak pod uwagę obecny stan zdrowia Steve’a Jobsa, który jak wiadomo jest nieodzowną częścią każdej prezentacji nowych produktów Apple, iPad 2 może zostać zapowiedziany nieco później. Na przykład 9 lutego.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.