iPod touch z ekranem 3D?

Apple iPod touch

Według bloggera, którego wychwyciła redakcja portalu Technabob, Apple szykuje się do zaprezentowania urządzeń z wyświetlaczami 3D, które nie wymagają noszenia specjalnych okularów (tak jak konsola Nintendo 3DS). Jako pierwsze, na rynku pojawią się we wrześniu odświeżone iPody touch.

Jak twierdzi blogger, jego „dobrze poinformowane źródło” pracuje w firmie produkującej wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Apple zamówiło już pierwszą partię takich wyświetlaczy, które przypominają, jak to sam ujmuje, „ten od Sharpa„. Ekran aktywnie korzystałby z trójwymiarowego śledzenia pozycji głowy przez kamerę do wideorozmów, akcelerometru i żyroskopu, by zawsze prezentować możliwie najlepszy obraz 3D.

Bloggera wpisalibyśmy na listę kolejnych fantastów, gdyby nie przyznany w ubiegłym miesiącu patent na „niedrogie, autostereoskopowe trójwymiarowe wyświetlacze, które pozwalają obserwatorowi na pełną i nieskrępowaną wolność ruchu” (sic!).

My jednak w to wątpimy. Po pierwsze, Apple nigdy nie ryzykuje z technologiami, które budzą jakiekolwiek wątpliwości. Autostereoskopia może powodować problemy ze wzrokiem i dobrym samopoczuciem u niektórych osób, i jest niebezpieczna dla wzroku dzieci. Dodatkowo, taki wyświetlacz oznacza większe zużycie prądu, a Appple bardzo się stara, by każda kolejna linia produktowa pracowała dłużej bez ładowania baterii. No cóż, pożyjemy, zobaczymy…