Uwaga na

Oglądasz Simpsonów w Sieci? Uważaj na szkodliwe oprogramowanie

Eksperci z Kaspersky Lab wykryli potencjalnie szkodliwe oprogramowanie wykorzystujące popularność serialu The Simsons. Użytkownicy są kuszeni darmowymi odcinkami, ale...

No właśnie, ale nigdy nie ma nic za darmo. Serial The Simpsons posiada ogromną rzeszę fanów na całym świecie. Jednak w przeciwieństwie do innej ogromnie popularnej kreskówki – Southpark – nie można go bezpłatnie obejrzeć w Internecie. Jak zwykle, gdy w Sieci pojawia się na coś duże zapotrzebowanie, cyberprzestępcy biorą się do pracy. Analitycy z Kaspersky Lab zwrócili uwagę na pirackie odcinki Simpsonów rzekomo opublikowane w serwisie Dailymotion.

Gdy użytkownik spróbuje obejrzeć jeden z takich odcinków, na ekranie pojawia się informacja, że żądana zawartość została usunięta ze względu na naruszenie praw autorskich. Dalsza część komunikatu informuje, że użytkownik jest szczęściarzem, ponieważ może mimo wszystko obejrzeć odcinek dzięki odsyłaczowi zamieszczonemu w polu opisu.

Odsyłacz ten jest zawsze skrócony (lub zamaskowany) przy użyciu serwisów takich jak bit.ly. Kliknięcie go prowadzi do strony, na której użytkownik jest namawiany do pobrania jednej z kilku aplikacji (jest to wymagane, by przejść dalej). Po kolejnym kliknięciu nie zobaczymy żadnego odcinka Simpsonów. Zamiast tego na ekranie pojawi się okno zachęcające do pobrania aplikacji „IWON”.

„IWON” to aplikacja typu adware, która nie posiada żadnej użytecznej funkcjonalności. Jej działanie sprowadza się do wyświetlania uciążliwych i denerwujących reklam. Plik pobierany po kliknięciu przycisku „Download Now!” może posiadać następującą nazwę: IWONSetup2.3.76.6.ZLman000.exe.

Aplikacja „IWON” jest wykrywana przez większość programów antywirusowych, jednak nie wszystkie sobie z nią radzą. Rozwiązania firmy Kaspersky Lab wykrywają to oprogramowanie jako „not-a-virus:WebToolbar.Win32.MyWebSearch.fr”.

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.