WikiLeaks złamie tajemnicę szwajcarskich banków

WikiLeaks nigdy nie śpi. Portal uzyskał od szwajcarskiego bankowca tajne informacje, dotyczące tamtejszego systemu bankowego. Będzie kolejny skandal?

Dwa dyski, pełne tajnych dokumentów dotyczących szwajcarskich banków, zostały już przekazane Assange’owi przez jednego z bankowców. Twórca WikiLeaks powiedział, że ich przetworzenie zajmie kilka tygodni. Wtedy zostaną opublikowane. Jak powiedział, bez danych osobowych klientów tych banków.

Assange otrzymał owe dokumenty od Rudolfa Elmera, szwajcarskiego bankowca. – Jako bankowiec, uważam, że mam prawo sprzeciwiać się czemuś, co uważam, że jest złe, systemowi, który niszczy nasze społeczeństwo – tłumaczy Elmer swoją decyzję o przekazaniu poufnych danych portalowi WikiLeaks. Płyty mają zawierać poufne informacje na temat funduszy hedgingowych, polityków, celebrytów, a nawet przedstawicieli organizacji przestępczych z całego świata, unikających płacenia podatków za pośrednictwem rajów podatkowych.

Dziś rusza proces sądowy przeciwko Elmerowi, zorganizowany w ekspresowym tempie. Bankowiec oskarżony jest o złamanie tajemnicy bankowej Swiss Bank i innych banków. Jak twierdzi, nie żałuje, czego ma dowodzić fakt, że nie próbował zorganizować sobie żadnego zabezpieczenia – wszystkie informacje, jakie miał, zostały przekazane Assange’owi.

Elmerowi grozi 8 miesięcy więzienia i grzywna 2 000 dolarów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.