WikiLeaks złamie tajemnicę szwajcarskich banków

Prawo

Dwa dyski, pełne tajnych dokumentów dotyczących szwajcarskich banków, zostały już przekazane Assange’owi przez jednego z bankowców. Twórca WikiLeaks powiedział, że ich przetworzenie zajmie kilka tygodni. Wtedy zostaną opublikowane. Jak powiedział, bez danych osobowych klientów tych banków.

Assange otrzymał owe dokumenty od Rudolfa Elmera, szwajcarskiego bankowca. – Jako bankowiec, uważam, że mam prawo sprzeciwiać się czemuś, co uważam, że jest złe, systemowi, który niszczy nasze społeczeństwo – tłumaczy Elmer swoją decyzję o przekazaniu poufnych danych portalowi WikiLeaks. Płyty mają zawierać poufne informacje na temat funduszy hedgingowych, polityków, celebrytów, a nawet przedstawicieli organizacji przestępczych z całego świata, unikających płacenia podatków za pośrednictwem rajów podatkowych.

Dziś rusza proces sądowy przeciwko Elmerowi, zorganizowany w ekspresowym tempie. Bankowiec oskarżony jest o złamanie tajemnicy bankowej Swiss Bank i innych banków. Jak twierdzi, nie żałuje, czego ma dowodzić fakt, że nie próbował zorganizować sobie żadnego zabezpieczenia – wszystkie informacje, jakie miał, zostały przekazane Assange’owi.

Elmerowi grozi 8 miesięcy więzienia i grzywna 2 000 dolarów.