Komisja Europejska jest zdania, że Microsoft nie ma prawa dołączać do swojego systemu przeglądarki internetowej Windows Internet Explorer

Włochy pozywają Microsoft, nie chcą Windowsa w laptopach

Włochy nie chcą "podatku Windows"

Według pozwu zbiorowego, Microsoft utrudnia konsumentom usunięcie preinstalowanego systemu Windows z komputera i uzyskanie zwrotu pieniędzy. W myśl zapisów licencyjnych, Windows w wersji OEM, po aktywacji, zostaje na stałe przypisany do sprzętu i nie można już za niego otrzymać zwrotu pieniędzy. Aktywacja nie jest obowiązkowa przez pierwszy miesiąc korzystania z systemu.

Włoskie władze przyznają, że nie ma dowodów ani nawet przesłanek, by Microsoft zmuszał producentów sprzętu do preinstalowania Windows na swoich komputerach, jednak i tak postanowiły pozwać giganta z Redmond, tym samym dając do zrozumienia, że producenci sprzętu na terenie Włoch nie powinni mieć prawa do preinstalowania wybranego przez siebie oprogramowania, a raczej są zobligowani do zaoferowania produktu bez dołączonego software’u.

W Polsce sytuacja jest bardzo podobna. Bardzo niewiele komputerów jest dostępnych bez jakiegokolwiek oprogramowania. Co więcej, prawie zawsze jest to wbudowany system Windows, w porównaniu do niego Mac OS czy Ubuntu to rzadkość. Czy to jednak powód do prawnego zakazywania tego typu transakcji wiązanej?