HP TouchPad mierzy 13,7 mm grubości, zaś waży 725 gramów

Tablet TouchPad – HP wypuszcza iPada, tylko lepszego

HP

Do tej pory pojawiające się na rynku tablety znanych producentów, sporo odbiegały od swojego pierwowzoru, który zawładnął rynkiem (mowa o iPadzie), zwłaszcza obierając za kryterium wielkość ekranu. Urządzenia takich firm jak Samsung, czy Dell, wyposażone są w znacznie mniejsze ekrany, przez co wszelkie porównania z iPadem, przy tych samych zadaniach (jak na przykład czytanie e-książek), były nieporozumieniem.

To jednak wkrótce się zmieni. Motorola przygotowuje XOOMa, a HP podczas wczorajszej, wieczornej konferencji w San Francisco zaprezentowało swój własny tablet – TouchPad. To urządzenie wyposażone w 9,7-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli (czyli dokładnie taki sam, jak w tablecie Apple’a).

Sprzęt

W wyposażeniu znajdziemy także dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon z taktowaniem 1,2 GHz, 16 lub 32 GB wbudowanej pamięci flash, „dwukrotnie więcej pamięci niż Pre 2” (zakładamy, że chodzi o RAM), czyli 1 GB pamięci RAM, łączność WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR, 1,3-megapikselową kamerę na przednim panelu, żyroskop, akcelerometr oraz cyfrowy kompas.

Przygotowywane są łącznie trzy wersje tabletu – model z samą łącznością WiFi oraz modele z łącznością 3G i 4G. Te ostatnie na rynku mają pojawić się nieco później, ale dodatkowo będą wyposażone w nawigację A-GPS.

Oprogramowanie

TouchPad ma być oparty na nowym systemie WebOS 3.0, który ma zapewnić „prawdziwą wielozadaniowość” oraz błyskawiczny start. W systemie zaimplementowano nową aplikację do obsługi e-maili, wyskakujące powiadomienia, aplikację Skype, kompatybilność ze sklepem z e-bookami Amazona (Kindle), wsparcie dla VPN, bezprzewodowego drukowania, a także kompatybilność z dokumentami Google’a, QuickOffice’em, aplikacją do wykonywania kopii zapasowych Dropbox oraz wirtualną przechowalnią materiałów Box.net.

Nową funkcją, na którą szczególnie trzeba zwrócić uwagę, jest możliwość synchronizacji tabletu z nowym smartfonem Pre 3 przy pomocy stacji dokującej Touchstone.

Cena i dostępność

Niestety, w tej kwestii wiemy akurat najmniej. Wiadomo, że TouchPad ma zadebiutować na rynku w tegorocznej wakacje, ale jego ceny nawet nie będziemy próbować zgadywać.

Filmiki

Najpierw mamy reklamę, a tuż pod nią filmik prosto z konferencji w San Francisco! Miłego oglądania.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News