Panowie Stephen Elop (po lewej) i Steve Ballmer (po prawej) w uścisku, pieczętującym zawarty sojusz

CEO Google’a: Pewnie, że próbowaliśmy namówić Nokię na Androida

Trendy

Za kulisami ogłoszenia i tuż po ogłoszeniu wielkiej współpracy Nokii i Microsoftu, działy się niezwykle interesujące rzeczy. Najpierw okazało się, że Microsoft z decyzją wahał się do ostatniej chwili i dopiero w przeddzień zapowiedzi strategicznego partnerstwa z fińskim producentem, decyzje na najwyższym szczeblu zostały podjęte. To natomiast miało wpływ na fakt, iż Nokia o zmianie strategii i zawarciu umowy z Microsoftem, nie poinformowała swoich dotychczasowych partnerów, w tym między innymi Intela, z którym rozwijała system MeeGo.

Teraz dowiadujemy się, że i Google było bardzo zainteresowane współpracą z Nokią. Eric Schmidt, któremu do końca kadencji na stanowisku dyrektora Google’a pozostały dwa miesiące, podczas swojego wystąpienia na Mobile World Congress w Barcelonie przyznał, że Google „oczywiście próbowało” przekonać fińskiego producenta do współpracy i zamiast Windows Phone 7, przyswojenia platformy Android.

Schmidt powiedział także, że bardzo chcieliby współpracować z Nokią, a oferta wciąż będzie aktualna na wypadek niepowodzenia z Microsoftem i jego mobilnym systemem.

Być może, gdyby Nokia zgodziła się współpracować z Google’em, to jej pracownicy w Finlandii nie strajkowaliby, a akcje nie spadłyby w dół o kilkanaście procent.

Mimo wszystko, Stephen Elop jest przekonany, że współpraca z Microsoftem przyniesie jego firmie „miliardy dolarów”.