Hollywood kontra Hotfile

Hollywoodzkie wytwórnie biorą się za serwis Hotfile

Prawo

Motion Picture Association of America (MPAA) – stowarzyszenie zrzeszające największe wytwórnie filmowe świata, w tym Paramount Pictures, Sony Pictures, Twentieth Century Fox czy Warner Bros. – po raz pierwszy zdecydowało się na złożenie pozwu do sądu przeciwko serwisowi Hotfile, oskarżając go o naruszenie praw autorskich.

Jak tłumaczy adwokat MPAA, Daniel Mandil, Hotfile w niespełna dwa lata stał się jedną z najczęściej odwiedzanych witryn na całym świecie. To efekt masowego pogwałcenia praw autorskich i, mówiąc wprost, „cyfrowej kradzieży”. – Codziennie Hotifle jest odpowiedzialne za okradanie tysięcy firm członkowskich stowarzyszenia MPAA – mówi Mandil. – Programy telewizyjne i filmy, w tym te jeszcze grane w kinach, są nieustannie kradzione – po tysiąc razy dziennie, każdego dnia – dodaje.

Co prawda dostarczanie usług hostingowych nie jest nielegalne, ale MPAA twierdzi, że Hotfile nie jest usankcjonowanym serwisem hostingowym. Ponadto otwarcie ma zniechęcać użytkowników do wykorzystywania serwisu jako „prywatnej przechowalni” plików, a w zamian namawia ich do umieszczania na jego serwerach nielegalnych treści.

Serwis Hotfile oraz jego twórca, Anton Titov, są oskarżani przez stowarzyszenie o naruszenie co najmniej kilku przepisów o prawach autorskich. Sprawę rozstrzygnie sąd okręgowy dla okręgu Floryda. MPAA domaga się zamknięcia serwisu oraz odszkodowania.