Intel inwestuje 5 miliardów w nową fabrykę

Intel myśli już o technologii 14 nanometrów

Intel zainwestuje ponad 5 miliardów dolarów w budowę nowej fabryki w Arizonie, która ma być najbardziej zaawansowaną masową fabryką półprzewodników na świecie.

Firma Intel Corporation poinformowała, że planuje zainwestować ponad 5 miliardów dolarów w budowę nowych zakładów produkcyjnych w Chandler w Arizonie. Oświadczenie to złożył prezes i dyrektor generalny firmy Intel, Paul Otellini, podczas wizyty prezydenta Baracka Obamy w zakładach Intela w Hillsboro w Oregonie. Nowe zakłady w Arizonie, nazwane Fab 42, mają być najbardziej zaawansowaną masową fabryką półprzewodników na świecie. Budowa nowej fabryki ma zacząć się w połowie bieżącego roku i zostać ukończona w 2013 roku.

Choć ponad trzy czwarte sprzedaży Intela przypada na kraje poza Stanami Zjednoczonymi, Intel wytwarza trzy czwarte swoich mikroprocesorów w Stanach Zjednoczonych. Uruchomienie nowej fabryki znacznie zwiększy amerykańską moc produkcyjną firmy.

Nowa fabryka, wykorzystująca najnowocześniejszy, 14-nanometrowy proces technologiczny, pozwoli Intelowi wytwarzać szybsze i bardziej energooszczędne układy komputerowe. Specyfikacja nanometrowa odnosi się do minimalnych wymiarów technologii tranzystorowej.

Fab 42 będzie fabryką „300-milimetrową”, co odnosi się do średnicy krzemowych wafli, na których powstają układy komputerowe. Projekt w Arizonie stworzy tysiące miejsc pracy przy budowie fabryki oraz stałych etatów przy produkcji układów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.