Intel inwestuje 5 miliardów w nową fabrykę

Intel myśli już o technologii 14 nanometrów

Intel zainwestuje ponad 5 miliardów dolarów w budowę nowej fabryki w Arizonie, która ma być najbardziej zaawansowaną masową fabryką półprzewodników na świecie.

Firma Intel Corporation poinformowała, że planuje zainwestować ponad 5 miliardów dolarów w budowę nowych zakładów produkcyjnych w Chandler w Arizonie. Oświadczenie to złożył prezes i dyrektor generalny firmy Intel, Paul Otellini, podczas wizyty prezydenta Baracka Obamy w zakładach Intela w Hillsboro w Oregonie. Nowe zakłady w Arizonie, nazwane Fab 42, mają być najbardziej zaawansowaną masową fabryką półprzewodników na świecie. Budowa nowej fabryki ma zacząć się w połowie bieżącego roku i zostać ukończona w 2013 roku.

Choć ponad trzy czwarte sprzedaży Intela przypada na kraje poza Stanami Zjednoczonymi, Intel wytwarza trzy czwarte swoich mikroprocesorów w Stanach Zjednoczonych. Uruchomienie nowej fabryki znacznie zwiększy amerykańską moc produkcyjną firmy.

Nowa fabryka, wykorzystująca najnowocześniejszy, 14-nanometrowy proces technologiczny, pozwoli Intelowi wytwarzać szybsze i bardziej energooszczędne układy komputerowe. Specyfikacja nanometrowa odnosi się do minimalnych wymiarów technologii tranzystorowej.

Fab 42 będzie fabryką „300-milimetrową”, co odnosi się do średnicy krzemowych wafli, na których powstają układy komputerowe. Projekt w Arizonie stworzy tysiące miejsc pracy przy budowie fabryki oraz stałych etatów przy produkcji układów.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.