Intel wprowadza technologię Thunderbolt – „najszybszy” sposób transmisji danych

Nowe złącze Intela

Firma Intel Corporation poinformowała dziś o dostępności technologii Thunderbolt – nowego, szybkiego połączenia komputerowego, które umożliwia błyskawiczną transmisję danych i obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) jednym kablem. Działając z szybkością 10 Gb/s, technologia Thunderbolt pozwala przenieść pełnometrażowy film HD w niespełna 30 sekund. Technologia opracowana przez Intela zostanie wprowadzona na rynek w ramach technicznej współpracy z firmą Apple i początkowo będzie dostępna w nowej linii laptopów MacBook Pro.

Czekaj krócej, zrób więcej

Celem technologii Thunderbolt (poprzednio znanej pod nazwą kodową „Light Peak”) jest szybsze przenoszenie mediów, uproszczenie połączeń między urządzeniami oraz rozwijanie nowych, ekscytujących sposobów konstruowania i używania komputerów. Kluczem do zrealizowania tej wizji jest połączenie szybkiej transmisji danych i obrazu HD w jednym kablu. Technologia Thunderbolt zapewnia to poprzez dwie metody komunikacji, czyli protokoły — PCI Express do transferu danych oraz DisplayPort do wyświetlania obrazu. PCI Express pozwala na podłączenie niemal każdego typu urządzenia, a DisplayPort może jednocześnie obsługiwać ekrany o rozdzielczości wyższej niż 1080p i do ośmiu kanałów audio. Technologia Thunderbolt jest zgodna z istniejącymi ekranami i adapterami DisplayPort. Wszystkie urządzenia Thunderbolt mają wspólne złącze; użytkownicy mogą po prostu łączyć je szeregowo kablami elektrycznymi lub optycznymi.

Technologia Thunderbolt spełnia potrzeby twórców treści HD. Na przykład wideografowie mogą uwolnić swoją kreatywność, korzystając z szerokopasmowych urządzeń do nagrywania czy miksowania obrazu i dźwięku, aby uzyskać zarówno niskie opóźnienia, jak i precyzyjną synchronizację podczas przetwarzania w czasie rzeczywistym. Przy szybkości 10 Gb/s duże pliki medialne są przenoszone szybciej, a to oznacza krótszy czas oczekiwania na możliwość obejrzenia i edycji materiału wideo. Można także szybciej tworzyć kopie zapasowe i przywracać dane, co skraca oczekiwanie na zarchiwizowaną treść. Użytkownicy komputerów przenośnych dzięki pojedynczemu złączu w cienkim laptopie otrzymują szybki dostęp do mediów i obrazu HD w domu lub w biurze. Technologia Thunderbolt uzupełnia inne technologie wejścia-wyjścia, które Intel będzie nadal wspierał.

Praca z treściami HD to jedno z najbardziej wymagających zastosowań komputerów

– powiedział Mooly Eden, dyrektor generalny PC Client Group w Intel Corporation. –

Technologia Thunderbolt jest innowacyjnym rozwiązaniem, które pomaga profesjonalistom i konsumentom pracować szybciej i łatwiej z rosnącymi kolekcjami mediów, od muzyki do filmów HD. Wizja prostego, szybkiego przenoszenia treści między komputerami i innymi urządzeniami właśnie stała się rzeczywistością.

Cieszymy się, że we współpracy z Intelem możemy zaoferować przełomową technologię Thunderbolt użytkownikom komputerów Mac

— powiedział Bob Mansfield, starszy wiceprezes działu Mac Hardware Engineering w firmie Apple. —

Dzięki niezwykle szybkiej transmisji danych, obsłudze ekranów wysokiej rozdzielczości oraz zgodności z istniejącymi standardami wejścia-wyjścia technologia Thunderbolt wyznacza nowy standard dla całej branży i sądzę, że deweloperzy będą nią zachwyceni.

Technologia Thunderbolt jest napędzana przez intelowski układ kontrolera i używa niewielkiego złącza, nadającego się do urządzeń mobilnych, które będzie stosowane w produktach obsługujących tę technologię. Kilka innowacyjnych firm, m.in. Aja, Apogee, Avid, Blackmagic, LaCie, Promise i Western Digital, zapowiedziało już produkty oparte na technologii Thunderbolt lub zamierza dodać ją do przyszłych produktów. Intel współpracuje z branżą nad szeroką gamą produktów obsługujących technologię Thunderbolt, takich jak komputery, monitory, urządzenia pamięciowe, urządzenia audio-wideo, aparaty, stacje dokujące itp.