Za współpracą Nokii i Microsoftu z pewnością stoją ogromne pieniądze

Małzeństwo Nokii i Microsoftu – najważniejsze fakty i mity

Umowy

Dzisiejszy poranek wstrząsnął mobilnym światem – ok, może i wszyscy się tego spodziewaliśmy (przynajmniej były ku temu przesłanki, jak na przykład zatrudnienie przez Nokię na CEO, byłego kierownika Microsoftu), ale mimo wszystko przeżyliśmy szok. Pora się jednak otrząsnąć i zebrać wszystkie informacje do kupy. Poznaj fakty i mity, dotyczące umowy pomiędzy Microsoftem i Nokią.

Fakt: Współpraca będzie prowadzona z rozmachem

Oczywiście, to już nie tajemnica. Stephen Elop (obecny CEO Nokii) oaz Steve Ballmer (CEO Microsoftu) zapowiedzieli rozpoczęcie strategicznego partnerstwa swoich firm. To oznacza, że wkrótce na rynku pojawią się smartfony Nokii z systemem Windows Phone i będzie to główny OS wykorzystywany przez fińskiego producent.

To jednak nie wszystko, bowiem współpraca obejmuje także zintegrowanie wyszukiwarki Bing i reklam adCenter ze wszystkimi urządzeniami Nokii, integrację Map Ovi z Bingiem, a Ovi Store z Windows Phone Marketplace, a także udostępnienie usług Windows Live (w tym Xbox Live i Office) na urządzeniach Nokii.

Mit: Symbian i MeeGo idą w odstawkę

To nie do końca prawda – oczywiście, Windows Phone 7 ma stać się głównym systemem na urządzeniach Nokii, ale nie oznacza to, iż rozwój systemów Symbian i MeeGo zostanie zaniechany. Odnośnie platformy MeeGo, Nokia planuje w tym roku wydać co najmniej jedno urządzenie z tą platformą, która wraz z uruchomieniem nowej strategii, staje się open-source’owym projektem dla urządzeń nowej generacji. Wciąć będzie to jednak platforma eksperymentalna.

Symbian natomiast stanie się „franczyzową platformą”, czyli kolokwialnie rzecz ujmując: „kto chce, niech bierze”. Fiński producent w nadchodzących latach zamierza jednakowoż sprzedać około 150 milionów urządzeń z Symbianem na pokładzie, które dołączą do ponad 200 milionów już obecnych na rynku. Tak czy inaczej, najprawdopodobniej już w 2012 roku Symbian zostanie całkowicie zastąpiony przez platformę Windows Phone.

Czytaj także:

Fakt: To dopiero początek

Zmiany w strategii firmy Nokia, zważywszy na ich rozmach, potrwają co najmniej do końca 2012 roku. Stephen Elop zapowiedział, że lata 2011-2012 będą latami przemian – budowy zwycięskiego ekosystemu wraz z Microsoftem. Jest to więc zdecydowanie długofalowa strategia rozwoju i współpracy, która zwróci się po jakimś czasie w postaci „szybciej rosnącej sprzedaży od rynku”.

Mit: Nokia oddaje wszystko Microsoftowi

Nie wszystko. Platforma Qt nie zostanie oddana w ręce programistów, którzy będą tworzyć aplikacje dla Windows Phone 7. W tym celu będą korzystać z Windows Phone Developer Tools, a tym, którzy będą chcieli dokonywać portów aplikacji z Symbiana i MeeGo na platformę WP7, udzielone zostaną „wskazówki”. Qt pozostanie zatem całkowicie „Symbianową” platformą.

Nokia będzie mieć również całkowicie wolną rękę w segmencie tabletów, gdyż umowa z Microsoftem obejmuje tylko segment smartfonów. Oczywiście, istnieje możliwość wprowadzenia na rynek tabletu Nokii z systemem Microsoftu, ale równie dobrze takie urządzenie może być oparte na systemie tworzonym przez samą Nokię.

Fakt: Nokia się skurczy, ale pozostanie „fińska”

Fiński producent może niedługo stać się mniej fiński, niż kiedykolwiek wcześniej. Stephen Elop zapowiada bowiem znaczącą redukcję miejsc pracy w Espoo. Nokia skurczy się jednak także globalnie, bowiem redukcja będzie dotyczyć większości oddziałów na całym świecie. My możemy tylko współczuć pracownikom, dla których dzisiejszy dzień to z pewnością ogromny stres. Nokia nie planuje jednak przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych – jej siedziba wciąż mieścić się będzie w Finlandii.

Mit: Smartfony Nokii z WP7 to tylko „high-end”

Wraz z migracją Nokii na nową platformę, powstać ma cała masa nowych smartfonów z Windows Phone 7, których zadaniem ma być obniżanie poprzeczki cenowej na rynku. To jedno z główniejszych założeń nowej strategii – możemy się więc spodziewać, zarówno high-endowych, jak i low-endowych smartfonów Nokii w najbliższych latach.

Fakt: Nikt nie wie, kiedy z małżeństwa wyłonią się pierwsze owoce

Zapowiedź, to nie to samo, co wprowadzenie na rynek. Wiemy, że Nokia i Microsoft będą współpracować, ale żadna z firm nie chciała się podzielić informacją, kiedy możemy spodziewać się pierwszych owoców (czytaj smartfonów Nokii z Windows Phone 7) na rynku. Nie wydaje się jednak możliwym, aby cokolwiek zostało zaprezentowane na targach Mobile World Congress, które zaczynają się już w najbliższy poniedziałek.

Czytaj także: