Nielegalne oprogramowanie w dwóch białostockich firmach

7 komputerów, 7 laptopów, serwer, twarde dyski i kilka płyt - zabezpieczyli policjanci w Białymstoku. Agencje reklamowe korzystały z nielegalnego oprogramowania o wartości 200 tysięcy złotych.

W czwartek rano funkcjonariusze Wydziałów do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku wstąpili do jednej z miejskich agencji reklamowych. Policjanci we współpracy z firmą Microsoft, Adobe i Autodesk ustalili, że właśnie tam używane są nielegalne programy, między innymi graficzne oraz nieposiadające aktualnej licencji, którą należało systematycznie przedłużać.

Na miejscu mundurowi zabezpieczyli 7 komputerów służących do projektowania grafiki, 7 laptopów, serwer, twarde dyski i kilka płyt z nielegalnym oprogramowaniem. Biegły z zakresu informatyki wstępne straty poniesione przez firmy będące twórcami programów oszacował na 200 tysięcy złotych. Zabezpieczone komputery trafiły do szczegółowej analizy. Teraz właściciel agencji za nielegalne korzystanie z programów odpowie przed sądem.

Podobną realizację przeprowadzono wczoraj w innej białostockiej firmie reklamowej. Tam z kolei zabezpieczono 5 twardych dysków, na których zainstalowane były nielegalne oprogramowania. Także w tym przypadku właściciel agencji prawdopodobnie usłyszy zarzuty. Zgodnie z kodeksem karnym za uzyskanie cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Białystok Południe.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.