Nokia systematycznie w dół, Samsung i HTC ostro w górę

Nokia wciąż sprzedaje najwięcej telefonów, ale Apple depcze jej po piętach

Firma IDC przedstawiła najnowsze dane statystyczne dotyczące mobilnego rynku, z których wynika, że Nokia wciąż sprzedaje najwięcej telefonów, ale systematycznie traci udział w rynku.

Według najnowszych statystyk firmy IDC, Nokia wciąż lideruje na mobilnym rynku – w czwartym kwartale 2010 roku fiński producent sprzedał 28,3 miliona telefonów, zdobywając tym samym 28 procent udziału w rynku. W porównaniu z Q4 2009 roku, Nokia co prawda zanotowała 36-procentowy wzrost w ilości sprzedanych urządzeń, ale jej udział w rynku spadł z pułapu 38,6 procent.

Tymczasem drugi co do wielkości producent telefonów, Apple, systematycznie notuje wzrost w ilości sprzedanych iPhone’ów. W czwartym kwartale ubiegłego roku firma z Cupertino sprzedała 16,2 miliona telefonów, kontrolując 16,1 procent rynku, w porównaniu z 8,7 miliona urządzeń sprzedanych dwa lata temu. Udział w rynku jednak się nie zmieniał i wciąż wynosi 16,1 procent.

Na trzecim miejscu plasuje się biznesowy gigant Research In Motion, który w Q4 2010 sprzedał 14,6 miliona swoich Jeżynek. Dało mu to 14,5 procent udziału w rynku, a więc spory spadek w stosunku do Q4 2009 (19,9 procent).

RIM gonią dwaj producenci z Azji – koreański Samsung oraz tajwańskie HTC. Ten pierwszy sprzedał 9,7 miliona telefonów, a drugi – 8,6 miliona. Przy Samsungu warto się jednak na chwilę zatrzymać, bowiem zanotował on gigantyczny wzrost w ilości sprzedanych urządzeń – aż 439 procent!

W czwartym kwartale 2009 roku sprzedał zaledwie 1,8 miliona urządzeń, kontrolując 3,3 procent rynku, a w ostatnim kwartale ubiegłego roku, jego udział w rynku wynosił już 8,5 procent.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.