Nazwa PowerVR do czegoś zobowiązuje

Series6 PowerVR, czyli mobilna grafika jak na desktopie

Imagination Technologies

Być może marki Imagination Technologies nie kojarzycie, ale z pewnością wiecie co to procesor graficzny PowerVR, który jest częścią układów system-on-a-chip, opartych na architekturze ARM, znajdujących się między innymi w iPhone’ie 4 czy Samsungu Galaxy S. Brytyjski producent z siedzibą w Kings Langley, zaprezentował właśnie mobilne GPU nowej generacji o nazwie Rogue, które ma być od 20 do 100 razy wydajniejsze od jego poprzedników.

To oznacza, że możemy spodziewać się wydajności na poziomie dzisiejszych desktopów, przy jednoczesnym zużyciu energii liczonym w ułamkach w stosunku do komputerów stacjonarnych. Procesor wytworzono w 28-nanometrowym procesie technologicznym.

Reklama

ST-Ericsson ma jako pierwszy producent skorzystać z nowej oferty Imagination Technologies, wprowadzając na rynek układ SoC o nazwie Nova A9600 złożony z dwurdzeniowego procesora Cortex-A15 z taktowaniem do 2,5 GHz oraz właśnie grafiki Rogue.

Według zapowiedzi, platforma ma odtwarzać materiały Full HD z prędkością 120 klatek na sekundę oraz zapewnić możliwość rejestrowania „profesjonalnej jakości” materiałów 3D. GPU ma dostarczyć wydajność na poziomie 210 GFLOPS-ów.

Układ ma trafić do testów jeszcze w 2011 roku.