Dochód Apple'a to 8,16 miliarda dolarów, a zysk netto wyniósł 1,21 miliada dolarów

Spowiedź byłego pracownika Apple

Kult Wielkiego Jabłka

W wywiadzie dla Popular Mechanics, były pracownik Apple Store porównuje zatrudnienie w koncernie Cupertino do uczestnictwa w kulcie. Przyznaje, że czytanie i interesowanie się resztą świata jest tam niemile widziane i szkodliwe dla pracy. Dlatego też on sam skupia się wyłącznie na tym, co robi Apple, unikając „zbędnych” informacji. Sam Jobs uważany jest za „geniusza z maniakalną potrzebą kontrolowania wszystkiego”.

Możesz wpaść w niezłe tarapaty, jeśli spekulujesz, zwłaszcza z klientem. Pytany jestem pięć razy dziennie o następną wersję iPada lub iPhone’a, a ja o nich nie mam pojęcia. Ale wpadłbym w kłopoty, gdybym powiedział, że „następny iPad będzie miał aparat”. Ja omijam nawet działy z techniką w gazetach, by nie wyrobić sobie jakiejkolwiek opinii, którą niechcący mógłbym okazać w rozmowie. Lepiej pozostać głupim­

wyznaje.

W wywiadzie opowiada też o namolnych handlarzach narkotyków, kantujących Chińczykach i „niemożliwym do sprzedania komukolwiek” MobileMe. A także o mantrze powtarzanej pracownikom o tym, jak Apple ważne jest dla duszy ich samych i klientów (którzy są zmuszani do oglądania filmów o cudowności tej firmy a także oklaskiwani przy wejściu i przy „dołączeniu do rodziny”). Wywiad polecamy.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News