Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Sprawdź, czy twój dostawca Internetu cię oszukuje

Przepisy prawa telekomunikacyjnego, pozwalają dostawcom Internetu na okłamywanie swoich klientów - operator może wmawiać ci, że masz transfer 8 Mbit/s, podczas gdy rzeczywiście masz np. 2 Mbit/s.

Jak się okazuje, wszyscy dostawcy Internetu mogą, nas, biednych konsumentów, oszukiwać ile wlezie i polskie prawo im tego nie zakazuje. Przepisy prawa telekomunikacyjnego są tak źle napisane, że operator może sprzedawać Internet z transferem 1 Mbit/s, reklamując go jako przesył 4 Mbit/s. Dlaczego?

Bowiem owa „czwórka”, to maksymalny możliwy do uzyskania transfer danych. Żaden operator nie przekazuje natomiast swoim potencjalnym klientom rzeczywistej przepustowości łącza. Zresztą w umowach, podpisywanych przez konsumentów, również widnieje tylko maksymalna wartość transferu danych (możliwa do uzyskania tylko przy sprzyjających warunkach, tj. małej liczbie użytkowników i doskonałym sprzęcie), a dostawcy nie mają obowiązku informować klienta o rzeczywistym transferze, który często jest znacznie niższy.

Reklamacje niezadowolonych klientów nie są w większości przypadków uwzględniane przez operatorów, właśnie z powodu złych przepisów.

To ma się jednak zmienić, bowiem Ministerstwo Infrastruktury chce wdrożyć zmiany do obowiązujących przepisów, które nałożą na dostawców Internetu obowiązek informowania klienta o minimalnej przepustowości łącza, która miałaby być nie mniejsza, niż 90 procent przepustowości zapowiadanej przez operatora w reklamach. Nie wiadomo jednak, kiedy projekt wejdzie w życie.

0
Źródło: rp.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.