Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [31.01 – 04.02]

Przegląd tygodnia

A do tego nasze stałe punkty programu:

Znamy pełną specyfikację iPada 2

Analityk Ming-Chi Kuo z firmy Concord Securities poszperał trochę w Internecie, popytał kogo trzeba i napisał swój raport o specyfikacji technicznej nowego iPada. Jeśli wszelkie uzyskane przez niego informacje się potwierdzą, to iPad 2 będzie wyposażony w niemal taki sam jak jego poprzednik, 9,7-calowy ekran dotykowy z panelem IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Wyświetlacz ma jednak być nieco cieńszy i pokryty antyrefleksyjną powłoką, dzięki której ekran będzie czytelniejszy w świetle słonecznym.

Intel odkrył wadę konstrukcyjną swojego chipsetu Sandy Bridge, wycofuje go z rynku

W opublikowanej na swojej stronie informacji prasowej, firma Intel poinformowała o odkryciu poważnej wady konstrukcyjnej portów Serial ATA w najnowszym chipsecie 6 Series o nazwie kodowej „Cougar Point”. W niektórych przypadkach, wada ta może spowodować drastyczne obniżenie wydajności wszystkich urządzeń, podpiętych pod porty SATA, w tym dysków twardych, czy napędów DVD i Blu-ray. Wada konstrukcyjna dotyczy chipsetu dla najnowszej, drugiej generacji procesorów z linii Core i5 oraz Core i7, które korzystają z chipsetu 6 Series

Google Art Project, czyli Gigapiselowe dzieła sztuki i wirtualny spacer po Wersalu

Być może nawet najbardziej realistyczne zdjęcia nie będą w stanie zastąpić osobistej wizyty na przykład w amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha, ale w myśl zasady, „jak się nie ma co się lubi”, nowy projekt Google’a bierzemy w ciemno. Współpraca z 17 znanymi muzeami sztuki z całego świata, kryje się pod nazwą „Project Art”. To witryna internetowa, na której Google zamieściło 17 specjalnych, Gigapikselowych zdjęć dzieł sztuki oraz tysiące innych zdjęć, przedstawiających najbardziej znane prace, najbardziej znanych artystów. Przygotowane zostały także wirtualne wycieczki po muzeach, które Google nazywa „wewnętrznym Street View”.

Samsung (niechcący) pokazał następcę Galaxy S

Samsung, szykując się na konferencję Mobile World Congress w Barcelonie, umieścił w Sieci krótki filmik mający podgrzać atmosferę przed premierą nowych produktów z linii Galaxy. Produkty są zasłonięte wielkim, dorobionym komputerowo odblaskiem słonecznym. Całość robi wrażenie, ale Samsung jednak o czymś zapomniał. O czym? No cóż, spojrzyjcie na galerię ilustrującą newsa…

Superprocesor Microsoftu

Nowe procesory powstawały dotychczas w wyniku stopniowej ewolucji. Każdą kolejną generację cechowała większa liczba tranzystorów, mniejsze struktury w układzie, a później coraz większa liczba rdzeni umożliwiających równoległe wykonywanie wielu zadań. Aby zapewnić procesorom stałe dostawy surowych danych, na płytach głównych instalowano coraz szybsze chipsety i coraz wydajniejsze magistrale. Stąd już tylko krok do pomysłu połączenia procesora z innymi elementami komputera w jednym układzie w celu ograniczenia długości połączeń elektrycznych.

Sprawdź, czy twój dostawca Internetu cię oszukuje

Jak się okazuje, wszyscy dostawcy Internetu mogą, nas, biednych konsumentów, oszukiwać ile wlezie i polskie prawo im tego nie zakazuje. Przepisy prawa telekomunikacyjnego są tak źle napisane, że operator może sprzedawać Internet z transferem 1 Mbit/s, reklamując go jako przesył 4 Mbit/s. Dlaczego?

Czy Sony zainstalowało rootkita w twojej PS3?

System dla PlayStation 3 otrzymał aktualizację do wersji 3.56, która ma zredukować do minimum problem oszustw w grze wieloosobowej, który zaczął trapić tę konsolę. Dodatkowe zabezpieczenia mają jednak najwyraźniej swoją cenę. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, firmware 3.56 zawiera rootkita, który pozwala firmie Sony na zdalne wykonanie dowolnego kodu. Koncern więc może przeskanować pliki na twojej konsoli, sprawdzić ich zawartość, by upewnić się, że nie zostały w żaden sposób zmodyfikowane.

Android 3.0 pozwoli zaszyfrowac wszystkie dane

Jak dotąd wszystkie tablety z systemem Android mogły mieć wypasione procesory, super ekstra ekrany i wielomegapikselowe kamery, ale brak jednej funkcji, dyskredytował je wśród użytkowników biznesowych. Mowa o szyfrowaniu danych. To się jednak zmieni, bowiem system operacyjny Android 3.0 Honeycomb wprowadza tę funkcję w swe progi – użytkownicy będą mogli zaszyfrować wszystkie dane przechowywane na tablecie, chroniąc je hasłem.

To dlatego będziesz chciał kupić Sony PSP2!

Nowe Playstation Portable, którego oficjalna nazwa brzmi NGP (my wciąż posługujemy się zwrotem PSP2), nie wgniotło w fotel przy okazji swojej papierowej premiery. Wyposażenie jest niezłe, ale nie wszystkich przekonuje w dobie nowoczesnych i świetnie wyposażonych smartfonów, na których można nie tylko grać, ale praktycznie robić wszystko. Jak zatem Sony chce wygrać walkę o rynek mobilnych konsol do gier? Odpowiedź znajdziecie w poniższym filmiku. Demonstracje niektórych gier, które pojawią się na rynku wraz z premierą urządzenia, robią ogromne wrażenie, a i rola tajemniczego, tylnego touchpada została wyjaśniona. Co tu dużo mówić, zobaczcie sami!