Waszym zdaniem: mobilny OS ma być przede wszystkim szybki…

Wyniki ankiety "Czym kierujesz się w wyborze mobilnego systemu operacyjnego?"

Czym kierujecie się w wyborze mobilnego systemu operacyjnego? Odpowiedź na to pytanie chciałyby poznać największe firmy, które zajmują się ich tworzeniem. Jednak nie mają one tak wspaniałych użytkowników jak nasi czytelnicy, którzy zawsze z wielką ochotą dzielą się z nami swoim zdaniem. Wyniki ankiety nie są tak szokujące jak zakładałem, że będą, jednak (jak zwykle) udało Wam się mnie zaskoczyć. Prostota obsługi na przedostatnim miejscu? Serio? Obsługa flasha na ostatnim? Sądząc po komentarzach pojawiających się pod każdą wiadomością z obozu Apple… nie spodziewałbym się, oj nie spodziewał… Przejdźmy może do wyników.

1. Szybkość działania – 430 głosów (24,67%)

Nic dziwnego, że to najpopularniejsza odpowiedź. Nic tak nie denerwuje człowieka niż czekanie na to aż wyświetli się mu lista nieodebranych połączeń, czy sms w którym są Bardzo Ważne Informacje. Na szczęście, większość mobilnych systemów nie jest już tak powolna jak jeszcze parę lat temu i to nie tylko dzięki koderom, ale i za sprawą rozwoju „mobilnego hardware’u”. Z trzeciej strony na to patrząc: w moim obecnym smartfonie mam więcej RAMu niż w pierwszym pececie, a i tak Nokia 3310 była szybsza… 😉

2. Liczba aplikacji – 291 głosów (16,7%)

Naprawdę? Drugie miejsce? Tutaj, muszę przyznać, trochę mnie zaskoczyliście. Z tego co zauważyłem po moich znajomych, to euforia ściągania wszystkich appsów, które „wydają się fajne” mija po paru tygodniach zabawy nową słuchawką a potem jest już w miarę standardowo: coś do obsługi portali społecznościowych, jakiś bajer do robienia zdjęć, rozbudowany kalendarz, latarka (tak! to bardzo ważny element telefonu) no i oczywiście parę gierek.

3. Możliwość personalizacji – 247 głosów (14,17%)

Oj tak, moim zdaniem jest to bardzo ważny element mobilnego systemu. Aktualnie bawię się jabłkofonem i serce mi pęka za każdym razem, kiedy widzę androidowy widżet. Wątek, który moglibyście rozwinąć w komentarzach to: czy ważniejsza jest dla Was personalizacja wyglądu systemu, czy personalizacja funkcjonalności? Na przykład system Microsoftu – Windows Phone 7 można bardzo ładnie dostosować do swoich potrzeb jeśli chodzi o funkcjonalność i dostęp do najczęściej używanych aplikacji, jeśli zaś chodzi o wygląd to… lepiej, żebyście lubili kwadraty.

4. Multitasking – 223 głosy (12,79%)

Bardzo ważny element systemu to fakt i o ile w przeszłości można było prowadzić bezustanne wojny na ten temat, to na dzień dzisiejszy wszystkie mobilne systemu mogą poszczycić się multitaskingiem. No dobrze, Windows Phone 7 jeszcze go nie ma, ale dostanie go w najbliższych miesiącach.

5. Dostęp do systemu plików – 207 głosów (11,88%)

Typowy wymóg tzw power-usera i nic w tym dziwnego zważywszy, że obecne smartfony mają całkiem niezłe predyspozycje do pełnienia roli przenośnego dysku. Nic tak nie boli jak karta o pojemności 32GB do której tak naprawdę nie można się dobrać.

6. Prostota obsługi – 204 głosy (11,7%)

Przedostatnie miejsce.. no no, coś mi mówi, że ankieta przyciągnęła sporą liczbę Symbianowców:> Moim skromnym zdaniem, prostota idzie w parze z intuicyjną obsługą i często te dwie cechy łączy się w całość o nazwie „user experience”. No, ale skoro ta odpowiedź wylądowała na szóstym miejscu, to nie jest dla Was aż tak ważna jak dla mnie.

7. Obsługa flasha – 141 głosów (8,09%)

Prztyczek w nos dla Apple’a nie wygląda tak spektakularnie, będąc na ostatniej pozycji. Obsługa Flasha nie wydaje się być ważna, dopóki… nie jest potrzebna. A wierzcie mi – w końcu przyjdzie taki moment, w którym albo pochwalicie swój system za bezproblemową współpracę z flashem, albo… mówiąc delikatnie – nie pochwalicie go…