Wyniki ankiety

Waszym zdaniem: Smartfon ma służyć do wszystkiego, tylko nie do dzwonienia.

Wyniki ankiety "Dobry smartfon musi przede wszystkim..."

Korzystając ze wstępu, warto wspomnieć, że omawiana dzisiaj ankieta powstała specjalnie na potrzeby świetnego artykułu – chcieliśmy dowiedzieć się, co tak naprawdę jest dla Was istotne w dzisiejszych inteligentnych telefonach i bardzo dziękujemy za tak licznie oddane głosy. Sam artykuł będzie obszernym porównaniem i geek-przewodnikiem po najpopularniejszych systemach mobilnych i mamy nadzieję, że potraktujecie go jako lekturę obowiązkową. No, to skoro już redakcyjnie się pochwaliliśmy, wyciągnijmy parę wniosków.

Dobry smartfon musi przede wszystkim…

1. Doskonale służyć do przeglądania WWW (duży ekran, dobra przeglądarka) – 292 głosy (20,39%)

Smartfon bez połączenia z siecią nie jest taki smart – tutaj chyba wszyscy się zgodzą. Jak widać, nie tylko redaktorzy CHIP-a surfują ze swoich telefonów częściej niż z nich dzwonią. Znak czasu? Pomyślmy… duży ekran i dobra, niezawodna, obsługująca flasha przeglądarka? Polecamy te oto 2 urządzenia:

  • HTC Desire HD
  • Dell Streak

2. Być intuicyjny i łatwy w obsłudze – 199 głosów (13,9%)

Hmm, w komentarzach pewnie poleje się krew jeśli chodzi o wybór najbardziej intuicyjnego i łatwego w obsłudze systemu. Z pewnością nie jest to Symbian. Z pewnością nie możemy pominąć iOS’a, chociaż część z Was bardzo by tego chciała. Jeśli chodzi o Androida… im większa wiedza użytkownika, tym silniej może on wpłynąć na wygląd tego systemu i uczynić go tak bardzo intuicyjnym i łatwym w obsłudze (poprzedzonej nie tak łatwą konfiguracją) jak mu się podoba. Jednak przyjmijmy, że mówimy o stockowym Androidzie – naszym zdaniem WP7 w tej kategorii góruje nad Androidem, a BlackBerry.. może przejdźmy do podsumowania

  • 1. iOS
  • 2. WP7
  • 3. Android

3. Być wygodnym odtwarzaczem muzyki i filmów – 174 głosy (12,15%)

Jeśli chodzi o multimedia, to znowu – do wideo przydałby się większy ekran, chyba każdy się z tym zgodzi, prawda? Jeśli chodzi więc o oglądanie filmów, zmuszony jestem odesłać Was do punktu numer jeden. A teraz przejdźmy do słuchania muzyki, gdzie absolutnym faworytem jeśli chodzi o funkcjonalność jest… Windows Phone 7! Tak, napisałem to. WP7 to pełna wygoda prosto z pudełka. Dlaczego tak uważam? Microsoft przy projektowaniu swojego nowego systemu, ogromną część swojej uwagi poświęcił na tzw „user experience”, nie zapominając przy tym, że słuchanie muzyki to jedno z najczęstszych zastosowań smartfonów. Android z kolei swoją „siłę” bierze z prężnie działającej społeczności programistów, dzięki którym możemy znaleźć takie cuda w Android Market jak PowerAMP, czy Mort Player. Trzecie miejsce, chyba zasłużenie należy się iOS’owi – nie zapominajmy, o milionach sprzedanych iPodów, które są bardzo dobrymi odtwarzaczami muzycznymi.

  • 1. WP7
  • 2. Android
  • 3. iOS

4. Być lekki i poręczny – 162 głosy (11,31%)

To akurat proste. Najbardziej wyróżniające się słuchawki pod tym względem wyprodukował Samsung, czyli:

  • 1. Samsung Galaxy S
  • 2. Samsung Wave

5. Służyć za nawigator w samochodzie (duży ekran, dostępne dobre aplikacje) – 155 głosów (10,82%)

2 słowa: Ovi Maps. Darmowa, świetna aplikacja na Nokię. Absolutny numer jeden, jeśli najważniejszym kryterium jest dla Was nawigacja samochodowa, to kupicie Nokię. Prawdopodobnie N8.

6. Pozwalać na skonfigurowanie wszystkiego, nawet kosztem wygody – 122 głosy (8,52%)

Absolutnym ideałem byłby tutaj zrootowany Android, jednak pozostańmy przy oficjalnych rozwiązaniach. Naszym zdaniem: Symbian ex equo z Androidem. Walczcie.

7. Nadawać się do grania (szybki CPU i grafika, dużo gier) – 119 głosów (8,31%)

Królem rozrywki zostaje iOS. Reszta systemów jest całe lata świetlne w tyle, pomimo tego, że urządzenia Apple wcale nie są najmocniejszymi na rynku.

8. Mieć wygodną klawiaturę sprzętową – 106 głosów (7,4%)

Tutaj fanów BlackBerry musimy zmartwić, jeżynki nie są górą w tym porównaniu. A co jest? HTC Desire Z. Tak proszę państwa, najwygodniejszą klawiaturą sprzętową może obecnie pochwalić się Desire Z.

9. Robić świetne zdjęcia i filmy – 103 głosy (7,19%)

Osobiście nieco się zdziwiłem, że ta odpowiedź znalazła się na ostatnim miejscu, ale cóż zrobić. Tutaj należy wymienić iPhone’a 4 oraz Nokię N8. Lepszych zdjęć niż tymi dwoma aparatami nie zrobicie.