Anatomia rewolucji z internetowym zapłonem

Co napędza rewolucje polityczne w naszych czasach? W najnowszym "Raporcie Sieci mobilnej" Opera analizuje ruch użytkowników mobilnego Internetu w bliskowschodnich krajach, w których miały miejsce antyrządowe rewolucje.

Z analizy wynika, że wzrosła w tym czasie rola serwisów społecznościowych, które w większym niż zwykle stopniu były odwiedzane za pomocą telefonów komórkowych, szczególnie w Egipcie. Facebook, Twitter i inne serwisy społecznościowe zanotowały w Egipcie podczas rewolucji radykalny wzrost odsłon.

To naprawdę niesamowite uczucie, którego nie możesz opisać. Nie można wyobrazić sobie, co znaczy być jednym wśród miliona

– powiedział Ayman Shokr, inżynier z Kairu, opisując atmosferę na placu Tahrir. –

To był pierwszy raz, kiedy na ulicach Egiptu pojawiły się miliony ludzi, wszyscy pragnący jednego – wolności.

Opera Mini ma na Bliskim Wschodzie miliony użytkowników. Cały ruch w Operze jest kompresowany w serwerach Opery, dzięki czemu możemy poznać bardzo ciekawe trendy przeglądania.

Dane pokazują, że egipskie strony opozycyjne zanotowały dynamiczny wzrost popularności podczas demonstracji na placu Tahrir. Po rezygnacji Mubaraka niektóre wróciły do poziomy sprzed rewolucji, inne zaś wciąż cieszyły się dużą popularnością mobilnych internautów.

Pełna analiza ruchu podczas rewolucji w Egipcie znajduje się tutaj: www.opera.com/smw/ Pierwsza dziesiątka krajów z największą liczbą użytkowników Opery Mini na Bliskim Wschodzie to: Egipt, Iran, Arabia Saudyjska, Libia, Irak, Jordania, Katar, Syria, Oman i Izrael. Google, Facebook i YouTube to trzy najpopularniejsze strony w każdym z krajów pierwszej dziesiątki regionu. Od lutego 2010 r. do lutego 2011 r. liczba odsłon w tych krajach wzrosła o 233%, liczba użytkowników – o 142%, a transfer danych – o 259%.

Dane z Polski

Liczba odsłon zwiększyła się w porównaniu z lutym zeszłego roku o 134,4%. Oznacza to, że na każdego polskiego użytkownika przypadło w lutym 310 odsłon. Liczba użytkowników wzrosła w skali rocznej o 32,1%. Na każdego użytkownika przypadło w lutym średnio 9 megabajtów danych.

Najpopularniejsze strony polskiego Internetu mobilnego w lutym:

 1. google.pl
 2. nk.pl
 3. wp.pl
 4. youtube.com
 5. onet.pl
 6. wikipedia.org
 7. facebook.com
 8. allegro.pl
 9. chomikuj.pl
 10. zapytaj.com.pl

Najpopularniejsze telefony wśród mobilnych internautów w Polsce:

 1. Nokia 5130 XpressMusic
 2. Nokia C3
 3. Nokia 6300
 4. Nokia 2700c
 5. Samsung GT-S5620
 6. Sony Ericsson K800i
 7. Nokia X3
 8. Apple iPhone
 9. Nokia X2
 10. Sony Ericsson K550i
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.