iPad 2 rozebrany na części

Budowa iPada 2 kosztuje 337 dolarów

Jak wynika z analizy firmy iSuppli, komponenty iPada 2 w wersji z 32 GB pamięci i modułem 3G kosztują niemal 327 dolarów. Kolejne 10 dolarów to koszt produkcji jednego egzemplarza.

Firma iSuppli, znana z rozbierania nowych produktów na części i analizowania kosztów ich budowy, tym razem za cel obrała najnowszego iPada 2. Według jej analizy, koszt wszystkich komponentów tabletu Apple’a z 32 GB wbudowanej pamięci i łącznością 3G wynosi 326,6 dolara. Koszt wyprodukowania jednego egzemplarza to 10 dolarów. Łącznie zatem, nie biorąc pod uwagę rzecz jasna wszelkich innych kosztów, poniesionych przez firmę z Cupertino, wersję która w sklepie kosztuje 729 dolarów, Apple buduje za niespełna 337 dolarów.

Co ciekawe, to zaledwie o 6 dolarów mniej, niż koszt budowy pierwszego iPada (32GB + 3G), pomimo dość dużej różnicy w kosztach wytworzenia niektórych komponentów, w tym:

  • procesora – dwurdzeniowy Apple A5 (iPad 2) ma być nawet o 75 procent droższy, niż jednordzeniowa jednostka A4 (iPad i iPhone 4)
  • ekranu – wyświetlacz jest dokładnie ten sam, ale wytworzenie panelu w iPadzie 2 kosztuje 127 dolarów (najdroższa część, dostarczana przez LG Display), a w iPadzie tylko 95 dolarów, jako że dokonano kilku zmian w specyfikacji czy zastosowano lepszy klej.
  • baterii – która również została ulepszona w celu utrzymania 10 godzin ciągłej pracy przy podniesionej wydajności całego układu.

Koszt dodania dwóch kamerek do wyposażenia iPada 2 to 4,3 dolara, a pamięć RAM i flash to łącznie niespełna 66 dolarów. Co ciekawe, według iSuppli koszt budowy iPada 2 jest nieco mniejszy niż kwota, którą Motorola musi wydać na swój tablet XOOM. Komponenty i produkcja XOOM-a ma bowiem kosztować 359,92 dolara.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.