Czego Polacy boją się w Sieci i jakiego antywirusa używają

Pod koniec ubiegłego roku agencja badawcza United Consultants zapytała internautów na całym świecie, w tym w Polsce, m.in. o to, którego rozwiązania antywirusowego używają do ochrony swoich komputerów.

Celem badań zrealizowanych przez United Consultants na zlecenie firmy ESET było zbadanie poziomu wiedzy internautów nt. zagrożeń w sieci oraz sposobów w jaki zabezpieczają oni swoje komputery. Łącznie przepytano ponad 50 tys. użytkowników sieci na całym świecie. W jednym z pytań poproszono m.in. o to, aby ankietowani określili, które z wymienionych zagrożeń są dla nich najniebezpieczniejsze. Jak wynika z udzielonych odpowiedzi polscy internauci największe niebezpieczeństwo upatrują w infekcji wirusa, oszustwie internetowym oraz w ataku hakerskim. Przeciętne zagrożenie Polacy wiążą z korzystaniem z Facebooka czy realizacją zakupów online.

Ankietowanych zapytano również o to, jaką funkcjonalność swojego programu zabezpieczającego wykorzystują obecnie. Internauci najczęściej deklarowali używanie ochrony antywirusowej (65,7%), ochrony antyspamowej (39,8%), zabezpieczenia antyspyware (37,4%), a także korzystanie z zapory osobistej (35,8%).

W jednym z pytań agencja United Consultants poprosiła badanych użytkowników, aby wskazali program, którego używają do zabezpieczania swoich komputerów podłączonych do sieci. Wśród rodzimych internautów najpopularniejsze płatne aplikacje zabezpieczające to produkty ESET/NOD32 (16,6%), Kaspersky (10,4%) oraz Symantec/Norton (8,4%).

Badania zostały przeprowadzone na zlecenie firmy ESET pomiędzy 27 października, a 18 listopada 2010 roku w 49 krajach, m.in. w Polsce, Belgii, Anglii, Japonii, USA, Meksyku, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Próby badawcze skonstruowano w taki sposób, aby były one reprezentatywne dla populacji internautów w poszczególnych krajach. Całkowita liczebność próby badawczej wyniosła 50 738 osób. W Polsce badania przeprowadzono na grupie 1 010 osób. Formularz ankietowy, który liczył kilkanaście pytań, został udostępniony wybranym osobom za pośrednictwem Internetu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.