Fragment miało pomóc Honeycombowi, teraz pomoże całemu Androidowi

Google walczy z fragmentacją Androida

Jeden z największych problemów otwartego Androida to jego fragmentacja. Programiści muszą pisać aplikacje dla dziesiątek odmian tego systemu. Google postanowiło im pomóc.

Google wydało API o nazwie Fragment, które ma pomóc programistom piszącym aplikacje dla systemu Android. Owo API zostało napisane z myślą o aplikacjach pisanych dla Androida 3.0, ale teraz Google implementuje statyczną bibliotekę, która wykorzystuje Fragmenta na starszych wersjach tego systemu, co ma ułatwić pisanie aplikacji zgodnych z tabletami. To bardzo mały, ale dobry krok w kierunku walki z rozdrobnieniem i fragmentacją.

Cóż właściwie jest ta fragmentacja? Android występuje w dziesiątkach, jeśli nie setkach odmian. W przeciwieństwie do konkurentów, system ten pozwala na daleko idącą ingerencję. Oznacza to więc, dla przykładu, że Samsung Galaxy S Android 2.1 to inny system niż Samsung Galaxy S Android 2.2, co z kolei jest innym systemem niż HTC Desire Android 2.2, co z kolei jest innym systemem niż Google Android 2.2. Dodajmy jeszcze modyfikacje wprowadzane przez operatorów komórkowych i… no właśnie. A wszelkie próby unifikacji poprzez aktualizacje są również problematyczne. Jak dotąd mamy tylko jeden model urządzenia z Androidem 3.0 (Motorola Xoom) i jeden z 2.3 (Google Nexus S). Reszta wciąż tkwi w generacji 2.2 lub starszej. Dlatego bardzo liczymy na inicjatywę Google’a…

Czytaj też: Brandowanie otwartego oprogramowania: podsumowanie awantury

0
Źródło: CNET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.