Ceny iPada 2 z WiFi są niższe, ale modelu z 3G wyższe od iPada pierwszej generacji

iPad kontra iPad 2 – którego warto wybrać?

Tablety

Na rynku za chwilę będą dwa sensowne tablety – iPad oraz iPad 2. Konkurencja jest daleko w tyle – nie tyle ze względu na funkcjonalność i cenę, ale przede wszystkim dostępność. Większość bowiem urządzeń konkurentów wciąż na rynku jest niedostępna. Jednakże którego iPada należy wybrać? Czy druga generacja to rewolucja, czy tylko ewolucja? I w końcu, czy różnica w cenie jest na tyle duża, by w ogóle jeszcze zastanawiać się nad starszym, wysłużonym już modelem?

Hardware

Jeden, kontra dwa rdzenie

Różnice w wyposażeniu obydwu iPadów są zauważalne, ale nie gigantyczne. Druga generacja wprowadza między innymi dwurdzeniową jednostkę Apple A5, która ma być dwukrotnie wydajniejsza w obliczeniach i dziewięciokrotnie wydajniejsza w renderowaniu grafiki, niż układ Apple A4, na którym opiera się pierwszy iPad. Co możemy zyskać dzięki lepszej jednostce?

Jeszcze płynniejsze odtwarzanie filmów czy gier, i to w zasadzie tyle. Przynajmniej na razie, dopóki programiści nie zaczną wykorzystywać mocy drzemiącej w drugim iPadzie – a z tym może być problem, wynikający z chęci utrzymania kompatybilności wszystkich publikowanych aplikacji. Nie zapominajmy bowiem, że iPad kontroluje w tej chwili 90 procent rynku i szybko się to nie zmieni.

Co dwie kamery, to nie jedna

W iPadzie 2 są także dwie kamery wideo – przednia rejestruje wideo w rozdzielczości 640 x 480 pikseli (w tym wideokonferencje FaceTime), natomiast tylna pozwala kręcić filmy HD 720p, jak na dzisiejsze czasy przystało. Na pewno jest to przydatne, gdy pod ręką mamy kamerę HD – z drugiej jednak strony, ciężko sobie wyobrazić kogokolwiek, biegającego z jednak dość sporym iPadem i nagrywającego filmy. Przednia kamerka – do wideokonferencji jak znalazł.

Dieta cud

Gabaryty – tutaj jest niewielka, ale istotna zmiana. Jedynka waży 680 gramów (WiFi) lub 730 gramów (WiFi+3G), a mierzy 13,4 milimetra grubości. iPada 2 odchudzono do zaledwie 8,8 milimetra – efekt jest taki, że czujesz się tak, jakbyś w ręku trzymał/a gazetę, a nie multimedialne urządzenie. Waga numeru dwa to 601 gramów (WiFi) lub 607 gramów (WiFi+3G). Niby tylko 100 gramów różnicy, ale odczucie lekkości jest wyraźne.

Software

Większej różnicy w oprogramowaniu nie będzie – nowa wersja systemu iOS 4.3 będzie bowiem dostępna także i dla pierwszego iPada, wnosząc ze sobą wszystkie udogodnienia, nowości i świeżutkie aplikacje, takie jak iMovie czy GarageBand. Wyraźną różnicę zanotowano tylko w szybkości działania przeglądarki Safari, która przecież i tak na pierwszym iPadzie działa błyskawicznie. Dwukrotnie szybsze wykonywanie JavaScript dla niektórych jednak zrobi różnicę, chociaż nie wiem, czy wartą płacenia 100 dolarów więcej.

Akcesoria

Tutaj jedyną różnicę robią nowe pokrowce „Smart cover”, które nie są kompatybilne z pierwszym iPadem, ponieważ nie jest on wyposażony w magnetyczne zaczepy. Pokrowce te, dostępne będą zarówno w wersji poliuretanowej, jak i skórzanej i są naprawdę świetnym pomysłem – nie tylko chronią wyświetlacz, nie tylko go czyszczą, ale także mogą służyć jako podstawka dla urządzenia. Strzał w dziesiątkę. Przejściówka HDMI różnicy natomiast nie robi, bowiem ma współpracować także z pierwszym iPadem.

Cena

Takie rzeczy, tylko w Ameryce

Teraz najważniejsza różnica – cena. Oryginalny iPad musiał stanieć, po premierze nowej generacji. Pytanie tylko, o ile? Otóż w Stanach Zjednoczonych, w oficjalnych kanałach dystrybucyjnych (m.in. w App Store), pierwszy tablet Apple’a kosztuje w tej chwili 399 dolarów, czyli o 100 dolarów mniej niż kosztował rok temu i tyle samo mniej, ile będzie za chwilę kosztował iPad 2. Różnica z jednej strony spora, z drugiej niewystarczająco duża, aby rezygnować z zakupu nowszej, cieńszej, lżejszej i mocniejszej wersji. W Polsce sprawa wygląda jednak nieco inaczej.

A w Polsce…

Jak wiemy, w naszym ogródku ceny często płatają figla. iPad (WiFi, 16 GB) w momencie premiery kosztował 2099 złotych – co było niemałym zaskoczeniem, oczywiście pozytywnym. Teraz jego cena oscyluje w granicach 1900 złotych. Spadek zatem niewielki, ale mniej więcej odzwierciedlający ową 100-dolarową różnicę w Stanach Zjednoczonych. iPad 2, gdy zadebiutuje na polskim rynku 25 marca 2011 roku, ma kosztować tyle samo, ile pierwsza generacja tabletu Apple’a – cena najtańszej wersji powinna więc wynieść 2099 złotych. To niewiele więcej od kwoty, jaką trzeba w tej chwili zapłacić za jedynkę.

To jednak tylko chwilowy pat – już wyobrażamy sobie ogromne przeceny operatorów sieci komórkowych, którzy będą starali się pozbyć jak najszybciej zaległości magazynowych, wyceniając pierwszej generacji iPady na złotówkę. To oczywiście przełoży się na ceny tabletów w takich serwisach jak allegro, a i ostatecznie na sklepach stacjonarnych.

Konkluzja

Jaka zatem powinna być różnica w cenie, aby skusić się na iPada, zamiast iPada 2? To musicie ocenić sami. Z pewnością różnice w dwóch iPadach są zauważalne, ale nie dla każdego muszą oznaczać potrzebę wydania większej ilości pieniędzy, tylko po to, aby mieć pewność, że mamy najnowszy i najlepszy produkt. W naszej redakcji zdania są podzielone pół na pół – jedni woleliby tańszą jedynkę, drudzy zdecydowaliby się dopłacić do dwójki. Wszyscy jednak powoli zapominają o innych tabletach…

Specyfikacja techniczna

iPad

iPad 2
System iOS 4.3 iOS 4.2/4.3
Ekran 9,7″ IPS LED, 1024 x 768 9,7″ IPS LED, 1024 x 768
 Procesor Apple A4, 1 GHz Apple A5, dwa rdzenie 1 GHz
Pamięć 16/32/64 GB 16/32/64 GB
Kamery brak HD 720p/VGA
Łączność WiFi, Bluetooth 2.1 WiFi, Bluetooth 2.1
Czujniki Akcelerometr Akcelerometr, żyroskop
Wymiary 242,8 x 189,7 x 13,4 mm 241,2 x 185,7 x 8,8 mm
Waga 680/730 g 601/607 g
Bateria 10 godzin 10 godzin