Lubię Poniedziałki: Fizyka na wesoło.

I jak co poniedziałek, zostałem zmuszony do przygotowania “czegoś ciekawego”. Na początku miała to być historia rozwoju systemu Mac OS, ale po zbadaniu tego tematu w weekend… Brakowało “czegoś ciekawego” jeśli chodzi o system Apple’a. Dla odmiany zatem, wygrzebałem z sieci kilka ciekawych nagrań. Na normalnym portalu nie zrobiłyby one chyba większego wrażenia, ale na chip.pl… Moim zdaniem mają szansę.
Lubię Poniedziałki: Fizyka na wesoło.

10. Muzykalne ogniwo Tesli

Steve Ward zapewne nudził się, patrząc na “zwykłe” ogniwa Tesli i postanowił pójść o krok dalej. Słyszeliście kiedyś motyw z Mario zagrany na czymś takim?

9. Pogromcy Mitów i szcześciofluorek siarki

Chyba każdy wie, w jaki sposób hel wpływa na nasze struny głosowe. Ale co stanie się, kiedy hel zastąpimy gazem, który jest pięć razy gęstszy od powietrza?

8. Bumerang w stanie nieważkości

Japoński astronauta Takao Doi udowadania, że bumerang zawsze wraca do swojego właściciela. Nawet w warunkach zerowej grawitacji.

7. Nadciecz helu

W ekstremalnie niskich temperaturach, niektóre substancje zaczynają ignorować niektóre zasady..

6. Aureola z pary wodnej wokół F-14

Samoloty ponaddźwiękowe, przy dobrej pogodzie, są w stanie zademonstrować całkiem ciekawy efekt. Zobaczcie sami.

5. Płonące fale dźwiękowe

Bardzo efektowny eksperyment fizyczny z użyciem Tuby Rubensa. Zobaczcie jak wpływ na siłę ognia ma częstotliwość fal dźwiękowych.

4. Woda nigdy nie była tak ciekawa.

Fascynujący zestaw eksperymentów, przeprowadzonych w warunkach zerowej grawitacji, na dobrze Wam znanej, międzynarodowej stacji kosmicznej.

3. Ferromagnetyczne zabawy

Muzyka country i rzeźby powstające dzięki polom magnetycznym? Czego chcieć więcej w poniedziałek?

2. Superprzewodzenie + lewitacja

Fantastyczna lekcja o magnetyzmie i egzotycznych materiałach w 6 i pół minuty. Nie dziękujcie.

1. Wielki Zderzacz Hadronów + rap

I na koniec, w stylu T-Raperów Znad Wisły, naukowcy wyjaśniają zasady działania jednego z najbardziej imponujących urządzeń w historii ludzkości.