Lubię Poniedziałki: Fizyka na wesoło.

10 filmów ze świetnymi doświadczeniami z fizyki.

I jak co poniedziałek, zostałem zmuszony do przygotowania „czegoś ciekawego”. Na początku miała to być historia rozwoju systemu Mac OS, ale po zbadaniu tego tematu w weekend… Brakowało „czegoś ciekawego” jeśli chodzi o system Apple’a. Dla odmiany zatem, wygrzebałem z sieci kilka ciekawych nagrań. Na normalnym portalu nie zrobiłyby one chyba większego wrażenia, ale na chip.pl… Moim zdaniem mają szansę.

10. Muzykalne ogniwo Tesli

Steve Ward zapewne nudził się, patrząc na „zwykłe” ogniwa Tesli i postanowił pójść o krok dalej. Słyszeliście kiedyś motyw z Mario zagrany na czymś takim?

9. Pogromcy Mitów i szcześciofluorek siarki

Chyba każdy wie, w jaki sposób hel wpływa na nasze struny głosowe. Ale co stanie się, kiedy hel zastąpimy gazem, który jest pięć razy gęstszy od powietrza?

8. Bumerang w stanie nieważkości

Japoński astronauta Takao Doi udowadania, że bumerang zawsze wraca do swojego właściciela. Nawet w warunkach zerowej grawitacji.

7. Nadciecz helu

W ekstremalnie niskich temperaturach, niektóre substancje zaczynają ignorować niektóre zasady..

6. Aureola z pary wodnej wokół F-14

Samoloty ponaddźwiękowe, przy dobrej pogodzie, są w stanie zademonstrować całkiem ciekawy efekt. Zobaczcie sami.

5. Płonące fale dźwiękowe

Bardzo efektowny eksperyment fizyczny z użyciem Tuby Rubensa. Zobaczcie jak wpływ na siłę ognia ma częstotliwość fal dźwiękowych.

4. Woda nigdy nie była tak ciekawa.

Fascynujący zestaw eksperymentów, przeprowadzonych w warunkach zerowej grawitacji, na dobrze Wam znanej, międzynarodowej stacji kosmicznej.

3. Ferromagnetyczne zabawy

Muzyka country i rzeźby powstające dzięki polom magnetycznym? Czego chcieć więcej w poniedziałek?

2. Superprzewodzenie + lewitacja

Fantastyczna lekcja o magnetyzmie i egzotycznych materiałach w 6 i pół minuty. Nie dziękujcie.

1. Wielki Zderzacz Hadronów + rap

I na koniec, w stylu T-Raperów Znad Wisły, naukowcy wyjaśniają zasady działania jednego z najbardziej imponujących urządzeń w historii ludzkości.