Porównanie rozwiazań: Microsoft kontra Vmware

Chmura prywatna w wydaniu Microsoftu to kompletne, zintegrowane rozwiązanie, które ma zdecydowaną przewagę nad ofertą konkurencji

W niniejszym artykule porównujemy możliwości rozwiązań do chmury prywatnej Microsofu i VMware oraz modele licencyjne obu firm. Przy porównaniu odwołujemy się do konceptów chmury prywatnej wypracowanych przez branżę.

Zestawienie funkcjonalności

VMware oferuje platformę do wirtualizacji vSphere w wersji 5.0 wraz z uzupełniającymi systemami vCenter Site Recovery Manager, vCenter Operations, vShield Security i vCloud Director. Produkty te całościowo nazwane są Cloud Infrastructure Suite. Do zbudowania chmury prywatnej przy użyciu technologii VMware niezbędny jest cały ten pakiet, gdyż prywatna chmura wymaga funkcji, takich jak monitorowanie, konfiguracja, automatyzacja, dostrajanie i ochrona.

Rozwiązania Microsoftu do chmury prywatnej są budowane przy wykorzystaniu systemu Windows Server z Hyper-V oraz System Center. Połączenie to zapewnia najwyższej klasy wirtualizację, całościowe zarządzanie usługami i wgląd do aplikacji, dzięki czemu można bardziej skupić uwagę na dostarczaniu wartości biznesowej. Bez względu na unikalne potrzeby danej firmy, dostępne jest dla niej odpowiednie rozwiązanie chmury prywatnej Microsoftu.

Model licencjonowania

Rozwiązania chmury prywatnej Microsoftu są licencjonowane w przeliczeniu na procesor, dzięki czemu klienci otrzymują korzyści wynikające z cloud computing przy nieograniczonej wirtualizacji i obniżeniu kosztów. Rozwiązania VMware licencjonowane są w zależności od liczby maszyn wirtualnych lub pamięci wirtualnej przypisanej do tych maszyn. Opłaty rosną więc wraz z rozwojem biznesu. Ta różnica w podejściu oznacza, że z Microsoftem zwrot z inwestycji w prywatną chmurę zwiększa się wraz ze wzrostem obciążenia chmury prywatnej. W wypadku VMware, koszty rosną wraz ze wzrostem obciążenia.

Analiza pokazuje, że rozwiązanie VMware w zakresie prywatnych chmur może kosztować od czterech do prawie dziesięciu razy więcej niż porównywalne rozwiązanie Microsoftu w okresie od jednego do trzech lat.

Ekonomia zawsze była potężną siłą napędową przemian na rynku. Coraz więcej klientów ocenia wydatki na cloud computing pod kątem zwrotu z inwestycji. Niniejsze porównanie dostarcza informacji potrzebnych do podjęcia świadomej decyzji na dziś i na jutro.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News