Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [28.02 – 04.03]

Przegląd tygodnia

Nie zapomnijcie o naszych stałych punktach programu:

Oficjalna premiera iPada 2 – wiemy już wszystko!

Piosenka „Here comes the sun” rozbrzmiała, a na scenie pojawił się, nikt inny, jak Steve Jobs. Wygląda na to, że przez ostatnie dni zbierał siły, na pierwszy mocny akcent swojej firmy w tym roku, a plotki o jego złym stanie zdrowia wydają się mocno przesadzone. Apple nie zawiodło – podczas specjalnie zwołanej na dzisiejszy wieczór konferencji, oficjalnie pokazało nowego iPada.

iPad kontra iPad 2 – którego warto wybrać?

Na rynku za chwilę będą dwa sensowne tablety – iPad oraz iPad 2. Konkurencja jest daleko w tyle – nie tyle ze względu na funkcjonalność i cenę, ale przede wszystkim dostępność. Większość bowiem urządzeń konkurentów wciąż na rynku jest niedostępna. Jednakże którego iPada należy wybrać? Czy druga generacja to rewolucja, czy tylko ewolucja? I w końcu, czy różnica w cenie jest na tyle duża, by w ogóle jeszcze zastanawiać się nad starszym, wysłużonym już modelem?

Opera: WebGL i akceleracja sprzętowa pod każdym systemem operacyjnym

Opera zaprezentowała rozwojową wersję przeglądarki, która renderowała trójwymiarowe obiekty canvas poprzez WebGL dla Windows już ponad trzy lata temu. Co więcej, jak w 2009 roku ruszyły prace nad standaryzacją WebGL, Opera była aktywnym głosem w tej sprawie, a także rozpoczęła poważniejsze prace nad jego implementacją. Efekty tych prac możemy sprawdzić od dziś.

Google naprawia Gmaila

Usterka, która spowodowała, że niektórzy użytkownicy Gmaila stracili swoje e-maile, dotknęła raptem 0,08% użytkowników poczty Google’a. To malutka część całości, ale biorąc pod uwagę, że Gmaila używa około 170 milionów osób, nagle się okazuje, że poszkodowanych jest bardzo dużo.

Testując granice absurdu: Smartfon z „dużym” Windows 7

Nie jesteśmy pewni, czy „tabletofony”, których prekursorem jest 5-calowy Dell Streak, są strzałem w dziesiątkę, obierając za cel zapotrzebowanie rynku. Zwłaszcza, gdy na małym urządzeniu zainstaluje się system operacyjny przeznaczony dla desktopów. Bowiem w odróżnieniu od Streaka, który posiada mobilną platformę Android, urządzenie firmy AdvanceTC opiera się na „dużym” systemie operacyjnym Windows 7.

Po co mi akceleracja GPU? Mozilla odpowiada na pytania czytelników CHIP-a

„Zauważyłem, że pod testami przeglądarek internetowych pojawia się mnóstwo ciekawych pytań, na które nie zawsze byłem w stanie odpowiedzieć. Właśnie dlatego postanowiłem zebrać najciekawsze z nich i przesłać je wprost do Mozilli. Reakcja była błyskawiczna i już po chwili w mojej skrzynce czekały odpowiedzi od Zbigniewa Branieckiego, czyli członka zarządu Mozilla Europe. Oczywiście jeżeli macie jakieś pytania – komentarze są do dyspozycji.” – Redaktor Lisowski jak zwykle zaskoczył wszystkich i skontaktował naszych czytelników z Mozillą

Disney gra na nosie Apple, tworzy gry w HTML5

Disney przejął startup o nazwie Rocket Pack. Powstał on w Helsinkach i koncentruje się na tworzeniu gier pod HTML5. Wartość transakcji nie została na razie podana do publicznej wiadomości, aczkolwiek szacowana jest na 10 do 20 milionów dolarów. Kwota względnie niska (biorąc pod uwagę potencjał), gdyż prace nad silnikiem Rocket Pack nie są skończone. Jednak oznacza to, że Disney Interactive Media Group już wkrótce będzie mógł serwować gry w przeglądarce bez konieczności instalowania żadnych wtyczek. Dotychczas większość tego typu serwisów opierała się na Flashu. 

Microsoft pokazuje przyszłość komputerowych interfejsów – wideo!

Dyrektor naukowego centrum Microsoftu, Steven Bathiche, pokazuje w jak interaktywny sposób można obcować z komputerem, pomijając dotykowe ekrany, myszki i wszelkie inne interfejsy, wymagające fizycznego kontaktu człowieka. Kontrola ruchem, gestami to przyszłość komputerowych interfejsów, w czym z pewnością pomoże technologia, na której opiera się kontroler Kinect, na razie przeznaczony tylko dla Xboksa 360, ale już wkrótce oficjalnie wspierany przez Microsoft na platformie PC.

Microsoft opłacił adwokatów hakera Playstation 3?

Niedawno George „GeoHot” Hotz, którego Sony pozwało za dostarczanie narzędzi do hakowania konsoli Playstation 3, publicznie poprosił o dotacje na sądową batalię z japońskim producentem. Wygląda na to, że większość rachunków (w tym koszty sądowe, wynagrodzenie adwokatów itd.) opłaciła firma Microsoft – tak przynajmniej informują zaufane źródła. Firma z Redmond oczywiście oficjalnie nie potwierdzi tych informacji, a darczyńcy „GeoHota” oficjalnie pozostają anonimowi. Nie jest jednak tajemnicą, iż wygrana Hotza w sądzie z Sony, jest na rękę Microsoftowi.

Zakaz importu PlayStation 3 do Europy

Europejscy celnicy zostali poinstruowani jasno: wszelkie dostawy PlayStation 3 do Europy należy wstrzymać. Rozkaz pochodzi z Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Dostawy PlayStation 3 do Europy mają zostać skonfiskowane na co najmniej 10 dni. Powodem takiego obrotu spraw jest LG, które rozpoczęło spór patentowy z Sony w sprawie Blu-ray’a. LG domaga się udziału w zyskach ze sprzedaży z konsol Sony, gdyż, jak twierdzi, narusza kilka ich patentów. Sony odmawia komentarza, dodając, że nie zamierza rozmawiać o toczących się postępowaniach sądowych tej firmy.