Dostęp płatny - te słowa będą coraz częstsze wśród magazynów online

Zapłacimy za czytanie w Sieci

W najbliższy poniedziałek dziennik New York Times zacznie pobierać opłaty za dostęp do części swoich artykułów online. Czy w Polsce też będziemy płacić za czytanie w Sieci?

Poniedziałek, 28 marca, będzie datą przełomową dla światowego rynku e-prasy. Od tego dnia najbardziej poczytny amerykański dziennik – The New York Times, będzie pobierał opłaty za dostęp do części swoich artykułów online. Śladem giganta zza oceanu już podążają polskie tytuły.

Rok 2010 był pierwszym w historii, kiedy więcej ludzi czytało wiadomości w sieci, niż z gazet. Potwierdzają to badania Pew Research Center, z których wynika, że dla 65% osób w przedziale wiekowym 18-29 lat, to właśnie internet jest głównym źródłem codziennych informacji.

Wydawcy szybko dostosowują strategie do zmieniającego się otoczenia i przenoszą interesy w sferę abonamentowych treści w internecie. Do tej pory czyniły tak głównie tytuły biznesowe jak The Wall Street Journal czy Financial Times. Płatne wydanie The New York Times’a jest jasnym sygnałem dla internautów – kończy się darmowe czytanie w sieci. Stopniowo będziemy musieli zaakceptować fakt, że za tę przyjemność się po prostu płaci.

Wydawcy zdają sobie sprawę, że w miejsce topniejących nakładów prasy, muszą zaoferować czytelnikom coś ciekawszego. Jak mówi Rupert Murdoch, właściciel News Corporation – jednej z największych na świecie korporacji medialnych: – Nowe czasy wymagają nowego typu dziennikarstwa. Musi być to nowoczesne połączenie wszystkich mediów – prasy, telewizji, radia, fotografii oraz internetu społecznościowego, jeżeli ma trafiać przede wszystkim do ludzi młodych, którzy już nie sięgają po drukowane pisma..

Światowe trendy widać także na naszym rynku. W przypadku prasy codziennej, za możliwość czytania niektórych swoich artykułów w internecie opłaty pobiera już od niemal roku Rzeczpospolita. Czytelnicy książek i czasopism naukowych, mogą natomiast wykupywać do nich dostępy w serwisie ibuk.pl – polskim pionierze w sektorze czytelni online, którego główną ofertą jest wypożyczanie e-booków.

Na naszych oczach odbywa się ewolucja prasy drukowanej w formę cyfrową. Nowy model powinien zapewnić nam jeszcze wyższą jakość informacji. Zdaniem niektórych, również najpopularniejsze blogi zaczną pobierać opłaty za dostęp do swoich publikacji. Otwiera to szansę przed każdym z nas, aby sprawdzić się w nowej, perspektywicznej profesji – zawodowego bloggera.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.