Apple jest ważnym członkiem W3C. Czy zacznie hamować rozwój Sieci?

Apple pozwane o płatności w aplikacjach

Mikropłatności w grach na App Store przyczyną pozwu zbiorowego

Problemem, który tak wkurzył Megueriana, okazał się mechanizm mikropłatności wewnątrz aplikacji. Jak twierdzi, dzieci myślą, że płacą wirtualnymi pieniędzmi. W rzeczywistości jednak są to odpowiedniki prawdziwych dolarów z karty kredytowej przypisanej do konta Apple.

Meguerian przekonał się o tym dość boleśnie. Pozwolił swoim córkom, lat 9 i 12, pobrać darmowe gry z App Store, takie jak Zombie Cafe i Treasure Story. Nie miał jednak pojęcia, że gry, które dostały jego córki do zabawy, zawierały w elemencie rozgrywki wirtualną walutę, którą można było powielać prawdziwymi pieniędzmi przez kartę kredytową. Córki zrobiłby zakupy za niecałe 200 dolarów.

Apple wymaga podania hasła przy każdej transakcji, ale Meguerian utrzymuje, że jest ono takie samo, jak do pobierania aplikacji, więc młodociani mogą je wpisać nie będąc świadomymi, że faktycznie za coś płacą. Jego zdaniem, Apple ma dzięki temu „naciągane, dodatkowe miliony dolarów”. Meguerian domaga się odszkodowania dla wszystkich poszkodowanych i zwrotu kosztów sądowych.