Uwaga na złośliwego ZeuSa

Cyberprzestępcy celują w mobilny internet

Według opublikowanych przez TNS OBOP badań już 23% Polaków łączy się z internetem za pomocą swoich telefonów komórkowych. Smartfony stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Polacy używają swoich telefonów nie tylko do dzwonienia lub wysyłania SMS-ów. Dzięki urządzeniom mobilnym 15% mieszkańców naszego kraju pobiera z sieci muzykę, 12% dokonuje mobilnych płatności, a 7% łączy się z serwisami społecznościowymi.

Połączenia z internetem za pomocą telefonu komórkowego wiąże się nie tylko z wygodą, ale także z zagrożeniami – cyberprzestępcy tworzą nielegalne aplikacje dostosowane do platform mobilnych, mogą też dążyć do przechwycenia naszych cennych danych używanych na przykład podczas płatności mobilnych.

Android, jedna z najpopularniejszych na świecie platform mobilnych, rozwija się w tempie 850% rocznie. Efekt skali powoduje, że urządzenia mobilne stają się celem ataków cyberprzestępczych.

W marcu firma Google wycofała z portalu Android Market prawie 50 legalnych wersji aplikacji na Androida, zainfekowanych złośliwym kodem, który wykradał informacje z urządzeń mobilnych i dawał nieuprawnionym osobom dostęp do zainfekowanych urządzeń na poziomie administratora. System operacyjny firmy Google, jak każdy, jest niewątpliwie podatny na ataki hakerów i dlatego również właściciele smartfonów powinni zabezpieczyć swoje urządzenia.

Od początku 2011 na rynku Trend Micro oferuje użytkownikom Mobile Security for Android. Rozwiązanie to skanuje pobrane aplikacje w poszukiwaniu szkodliwego kodu. Dzięki temu użytkownicy urządzeń z systemem Android mogą bezpiecznie realizować transakcje bankowe oraz kupować online, odwiedzając witryny o dobrej reputacji.

Dostępne są także rozwiązania innych firm, jak Kaspersky czy F-Secure.