Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [04.04 – 08.04]

Polecamy również nasze stałe punkty programu czyli:
Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [04.04 – 08.04]

Firefox 5 – mamy pierwsze screeny!

W kilka dni po premierze Firefoksa 4, serwis ConceivablyTech opublikował pierwsze zrzuty z ekranu, prezentujące niezapowiedzianą jeszcze przeglądarkę internetową Firefox 5. Jak na razie, nowa wersja oznaczona jest numerkiem 4.2apre i nie zdradza zbyt wielu szczegółów – wiadomo jednak, że przygotowywane są znaczące zmiany w interfejsie użytkownika oraz aktualizacje, które mają aplikację trochę “uspołecznić”. Planowane jest także dodanie kilku funkcji, które aktualnie sprawdzają się w konkurencyjnej przeglądarce Google Chrome.

Google Nexus S w cenie “dla Kowalskiego”

Ok, nie będziemy was trzymać dłużej w niepewności. Nowy Google Nexus S kosztuje w Komputroniku 1599 złotych. To pierwszy smartfon z preinstalowanym systemem Android 2.3 Gingerbread od nowości, który pojawił się na polskim rynku. W jego wyposażeniu znajdziemy 4-calowy ekran Super Clear LCD, 5-megapikselowy aparat z fleszem LED, procesor z taktowaniem 1 GHz, 16 GB wbudowanej pamięci flash, łączność WiFi i Bluetooth, nawigację GPS oraz układ NFC, pozwalający na korzystanie z systemu mikropłatności Near Field Communications.

Masowa produkcja grafenu możliwa dzięki Polakom

Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego opracowali sposób produkcji grafenu nadający się do wykorzystania nie tylko w laboratorium, ale i w fabryce. Udało im się tego dokonać dzięki dostępnym już na rynku urządzeniom do wytwarzania struktur półprzewodnikowych. – Nasza metoda pozwoli na wytwarzanie dużych powierzchni grafenu o najwyższej jakości. A to da możliwość upakowania większej liczby urządzeń elektronicznych na małej powierzchni – tłumaczy na łamach portalu rp.pl profesor Jacek Baranowski z ITME. – W efekcie komputery będą mniejsze, oszczędniejsze i kilkaset razy szybsze.

Windows 8 cały opleciony Wstążką

Tego można było się spodziewać. Microsoft od dawna doskonali swoją Wstążkę i umieszcza w coraz większej ilości produktów. Pojawiła się ona w Office 2007, potem w aplikacjach dołączonych do Windows 7 a teraz wygląda na to, że będzie również obecna w GUI Windows 8. Wstążka została pomyślana by pokonać dwie trudności. Po pierwsze, ma porządkować rozbudowane drzewka menu, prezentując użytkownikowi jak najwięcej informacji przy zachowaniu niewielkiego obszaru na ekranie. Obszaru jednak nie na tyle małego, by nie dało się go obsługiwać dotykiem a tabletach.

Nikon D5100 – nowy król amatorskich lustrzanek

Japoński producent dodaje do swojej oferty kolejną lustrzankę dla początkujących amatorów fotografii. Nikon D5100 wyposażony został w 16,2-megapikselową matrycę CMOS w formacie DX (23,6 x 15,6 mm), funkcję D-movie pozwalającą kręcić filmy w rozdzielczości 1080p lub 720p przy 30, 25 lub 24 fps-ach, zakres czułości ISO 100-6400 z rozszerzeniem do ISO 25600, 3-calowy, odchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 921 tysięcy pikseli, a także funkcję wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością 4 klatek na sekundę.

Radeon HD 6790, czyli wydajne cacko za 150 dolarów

Karta ta, o której już pisaliśmy tydzień temu, przeznaczona jest dla segmentu middle-end. Posiada 800 procesorów strumieniowych, 40 jednostek teksturujących, 256-bitowy interfejs pamięci a wersja referencyjna jest taktowana z częstotliwością 840 MHz i posiada gigabajt 4 200-megahercowej pamięci GDDR5. Jeżeli o chłodzenie, to specyfikacja pozwala na bardzo wiele, dlatego też co producent, to inne rozwiązanie. Edycje dla miłośników podkręcania, zamiast jednego, będą posiadać dwa 6-pinowe złącza PCIe Power.

Galaxy S II z jeszcze szybszym procesorem!

Chociaż początkowo miał zadebiutować z dwurdzeniowym procesorem Exynos 4210 z taktowaniem 1 GHz, Samsung najwyraźniej postanowił podkręcić częstotliwość pracy swojego układy do 1,2 GHz dla każdego z dwóch rdzeni, co powinno w dość znaczny sposób zwiększyć wydajności Samsunga Galaxy S II. Niestety, zwiększenie pracy procesora, najprawdopodobniej odbije się na dacie premiery nowego superfona koreańskiego producenta, który miał zadebiutować jeszcze w marcu, ale teraz data jego rynkowej premiery przewidziana jest na koniec maja lub początek czerwca.

Tranzystory z grafenu same się ochładzają

Zespół z Uniwersytetu Illinois, prowadzony przez Williama Kinga, dokonali niezwykle ciekawego dla świata IT odkrycia – mianowicie zauważyli, że podczas złączenia się z metalem, grafenowy tranzystor wykazuje efekt ochładzania się, czyli potrafi redukować swoją temperaturę. Przy takich właściwościach, grafen może pozwolić w przyszłości nie tylko na budowanie znacznie szybszych procesorów, ale także na znacznie efektywniejsze odprowadzanie ciepła – elektronika oparta na grafenie może nawet w ogóle wyeliminować potrzebę zewnętrznego chłodzenia.

Eee Pad Transfomer – najlepszy tablet na rynku?

Eee Pad Transfomer (TF101) może namieszać na rynku tabletów – połączenie systemu Android Honeycomb, dwurdzeniowej platformy Tegra 2, odłączanej stacji dokującej z niską ceną, ma szansę zebrać sporą rzeszę nabywców. Oprócz 10-calowego, multidotykowego ekranu IPS, do dyspozycji mamy odłączaną stację dokującą z klawiaturą QWERTY i touchpadem, która dodatkowo wyposażona jest w baterię, porty USB oraz gniazdo kart SD.

Poznaj pięć nowych pomysłów Nokii

Już wiemy, że Nokia zamierza w przyszłym tygodniu zaprezentować nowe smartfony oraz aktualizację systemu operacyjnego Symbian. Tymczasem centrum badawczo-rozwojowe fińskiego producenta przedstawia pięć nowych koncepcji telefonów komórkowych.