Handlarz nielegalnego oprogramowania wpadł w ręce policji

Wpadł 23-latek, handlujący nielegalnym oprogramowaniem

Przez Internet sprzedawał pirackie oprogramowanie z Chin i USA

Funkcjonariusze z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Miejskiej w Słupsku, wpadli na trop osoby handlującej nielegalnym oprogramowaniem analizując portale aukcyjne. Śledczy nabrali podejrzeń co do autentyczności oferowanego oprogramowania ponieważ sprzedawane było ono po zaskakująco niskich cenach.

Wczoraj w trakcie przeszukania mieszkania 23-letniego mieszkańca Ustki, śledczy zabezpieczyli ponad 100 płyt DVD zawierających nielegalne oprogramowanie. Uwagę Policjantów zwróciło kilkadziesiąt podrobionych płyt z pakietami biurowymi jednej z wiodących na rynku firm informatycznych ponieważ wykonane one były w sposób łudząco podobny do oryginałów.

Dodatkowo, w zabezpieczonym komputerze funkcjonariusze odkryli specjalnie zaszyfrowany dysk na którym znajdowało się około 200 gier komputerowych nie posiadających legalnych licencji. Dysk zawierał także ponad setkę elektronicznych certyfikatów z kluczami do sprzedawanych dodatkowo przez 23 latka na aukcjach elektronicznych programów.

Jak ustalono, zatrzymany 23 latek sprzedając przez Internet sprowadzane z Chin oraz USA podrobione programy, naraził ich producentów na straty co najmniej 70 tysięcy złotych.

Obecnie trwają dalsze ustalenia i przesłuchania w sprawie, a o losach mężczyzny zajmującego się nielegalnym handlem i oszustwami zadecyduje prokurator i sąd. Za oszustwa grozi mu nawet 8 lat więzienia.